بوتاکس

بوتاکس:

چین و چروک‌های پیشانی و صورت یکی از معضلات افراد در مواجهه با بالا رفتن سن است. چین‌های ناخوشایند پیشانی و چروک‌های خط اخم و پنجه کلاغی (چروک‌های اطراف چشم) دیر یا زود در صورت همه انسان‌ها قابل مشاهده است. برای حل این مشکل، سال‌هاست تزریق بوتاکس تبدیل به مهمترین و پرطرفدارترین درمان‌های زیبایی در جهان شده است و امروزه یکی از پرتیراژترین تزریقات زیبایی در جهان، به شمار می‌رود. بوتاکس سمی کاملا رقیق شده است که مدتی بعد از تزریق با ایجاد مسمویت بوتولیسم، موجب فلج شدن ناحیه مورد تزریق می‌شود. بعد از تزریق این ماده در عضلات صورت، سر و یا گردن توانایی انقباض و حرکت در نواحی مورد تزریق کاهش یافته و به این ترتیب چروک‌های ایجاد شده در صورت از بین می‌رود. با بهره‌گیری از میزان اثرگذاری بوتاکس در فلج موقتی اعصاب صورت، ماهیچه‌ها برای چهار الی شش ماه از انقباض باز می‌مانند و به این ترتیب بخش اعظمی از چین و چروک‌هایی که بر روی صورت ایجاد شده برطرف می‌شود. گرچه تزریق بوتاکس در درمان دردهای میگرنی و مبارزه با تعریق زیربغل و کف دست‌ها هم اثرگذار است، اما سهل‌الوصول بودن، تزریق آسان و نتایج فوری آن بسیاری از افراد را برای ایجاد شادابی و مبارزه با علائم پیری به تزریق این محلول تشویق می‌کند. نواحی اطراف چشم، پیشانی و میان ابروها از محبوب‌ترین محل‌ها در تزریق بوتاکس است.

همانطور که گفته شد، امروزه در درمان بیماری‌های مختلفی مانند میگرن، برخی مشکلات مثانه و تعریق غیرعادی، بوتاکس یک درمان موفقی و پرطرفدار است؛ اما در برخی از موافق پزشکان زیبایی از این ماده برای لیفت بینی و پوست اطراف لب‌ها نیز استفاده می‌کنند.

با اینکه بوتاکس را محصول رقیق‌کردن سم کشنده بولیوم می‌دانیم، از هر نظر نسبت به بی‌خطر بودن این ماده اطمینان داریم، این ماده اگر در عضلات به صورت صحیح تزریق شود، هیچ خطری برای افراد نخواهد داشت و تنها سه درصد از متقاضیان تزریق این ماده با مشکلات و عوارض ناخوشایند بوتاکس مواجه شده‌اند. از نظر سازمان غذا و داروی آمریکا، وزارت بهداشت ایران و تقریباً تمامی سازمان‌های نظارتی درمان و سلامت، تزریق بوتاکس برای استفاده‌های درمانی یا جوانسازی پوست، ایمن و بی‌خطر شناخته می‌شو.

این ماده محبوب اکنون توسط شرکت‌های بسیاری در جهان ساخته می‌شود. مهم‌ترین انواع بوتاکس که در کشور ما مورد استفاده است، از برندهای زیر است:

دیسپورت (Dysport): بنام‌ترین برند در جهان پزشکی، دیسپورت است. این برند محصول کشور انگلستان است و به دلیل ناخالصی تقریبا صفر و پایین‌ بودن عوارض، طرفداران زیادی در کشور و سرتاسر جهان دارد.

مسپورت: مسپورت محصول ایران است و در داخل کشور تولید می‌شود اما از نظر مزایا و تاثیرگذاری مناسب کاملا مشابه دیسپورت عمل می‌کند. عملکرد بسیار خوب و قیمت پایین‌تر این محصول (در مقایسه با دیسپورت) باعث شده تا متخصصان زیادی از مسپورت استفاده کنند.

نرونوکس (:(Neuronox نورنوکس از دیگر مشتقات سم بوتولیسم است و با کاهش حرکت عضلات و فعالیت‌های عصبی تاثیر خود را بر روی عضو مورد تزریق نشان می‌دهد. نرونوکس محصول کشور کره جنوبی است. این دارو نیز با قیمت مناسب، کیفیت قابل قبول و تیراژ تولید بالا در کشور ما محبوب است.

نکته مهم در درمان بوتاکس امتناع از تزریق برندهای ناشناخته و بی‌کیفیت است. از سویی تزریق انتخاب محل تزریق بوتاکس برای ایجاد قرینه‌گی و تعادل در صورت اهمیت زیادی دارد. بنابراین بسیار مهم است که تزریق این ماده توسط پزشک متخصص و در درمانگاه و مطب‌های معتبر انجام شود. در کلینیک بهروز متخصصان ما با بهره‌گیری از تجربه بالا درتزریق این ماده و با انتخاب بهترین برندهای روز جهان، سلامت و رضایت بیمارنمان را تضمین می‌نمایند.