خال برداری

خال برداری

خال‌ها از گذشته‌های دور یکی از مهمترین دلایل مراجعه مردم به پزشکان متخصص و جراحان بوده‌اند. این ضایعات پوستی بر اساس محل قرار‌گیری، بزرگی و یا رنگ خود می‌توانند زیبایی و سلامت ظاهری پوست افراد را تحت شعاع قرار دهند. به همین دلیل بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند، خال‌های بزرگ، گوشتی و یا بدمنظره را از روی بدن خود پاک نمایند. در برخی از مواقع نیز، برداشت کامل می‌تواند اقدامی برای پیشگیری از سرطان‌های پوستی شناخته شود. روش‌های گوناگونی برای برداشت خال‌ها وجود دارد که می‌توان آنها را در سه دسته زیر تعریف کرد:

  • سوزاندن خال: استفاده از انرژی گرمایی برای از بین بردن ضایعه پوستی. این روش از قدیمی‌ترین تکنیک‌های برداشتت خال است. اما به دلیل عوارض جانبی مانند ایجاد گودی در محل ضایعه، برای خال‌های عمیق توصیه نمی‌شود.
  • جراحی: محبوب‌ترین روش در میان متخصصان پوست، استفاده از روش جراحی است. در این روش با ایجاد بی‌حسی موضعی در محدوده خال، ‌با تیغ جراحی یک برش ساده روی پوست ایجاد و خال از عمق پوست خارج می‌شود، ‌سپس جای آن یک یا دو بخیه ظریف زده می‌شود.
  • لیزر درمانی: در این روش، از لیزرهای به نسبت تهاجمی برای نابود کردن ضایعه پوستی استفاده می‌شود. لیزرها به دلیل برخورداری از فناوری‌ روز و کاهش عوارض، روشی پرطرفدار در میان بیماران و متخصصان شناخته می‌شوند.