درمان اسکار

درمان اسکار آکنه

یکی از معضلات پوستی بسیار شایع که بیشترین آمار مراجعه به پزشکان پوست را به خود اختصاص داده است، آکنه و یا جوش است. جوش‌ها برجستگی‌های سرسیاه، سفید و یا قرمز هستند که با التهاب و گاهی درد بر روی پوست صورت و یا گردن و سایر اندام‌های ایجاد می‌شوند. بسیاری از افراد در دوران بلوغ خود با آکنه‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و در صورت بسیاری از دختران و پسران جوان می‌توان اثری هر چند محدود از آنها دید. با اینهمه درصدی از افراد حتی در دوران بزرگسالی با جوش‌های فعال در صورت، گردن، کتف‌ها، باسن و حتی در ران و ساق پاها درگیر هستند.

ظاهر ناخوشایند آکنه‌ها باعث شده است که افراد درگیر با این معضل پوستی با مشکلاتی چون کمبود اعتماد به نفس و افسردگی مواجه شوند. به همین دلیل مانند بسیاری از درمان‌هایی که ظاهر افراد را بهبود می‌بخشد، مبارزه با آکنه و جای جوش‌ها می‌تواند تاثیرات روانی مناسبی بر روی افراد بگذارد.

آکنه چگونه تشکیل می‌شود؟

سرتاسر پوست انسان پوشیده از فولیکول‌های مویی است که درون منافذ بسیار کوچکی قرار گرفته‌اند. چربی‌های مفید پوست که به نام سبوم شناخته می‌شوند، تمام مدت از بروز خشکی در این منافذ محافظت می‌کنند. در صورت ترشح بیش‌ از حد سبوم، زندگی عادی فولیکول‌های (پیازهای مو) موجود در پوست، می‌تواند به وسیله چربی‌های اضافه و همچنین آلودگی‌های ناشی از تجمع و ارتباط آنها با باکتری‌های موجود بر سطح پوست، مختل گردد. تجمع این چربی‌ها و بستن منافذ، علت اصلی بروز آکنه‌ها هستند. انواع آکنه‌ها حاصل این ناهماهنگی در ترشح چربی و به هم خوردن تعادل سبوم و باکتری‌ها در پوست هستند. آکنه یا جوش ممکن است به ندرت و در دوره‌های گذرا به وجود آید و زندگی عادی فرد مبتلا را مختل نکند (مانند جوش‌های دوره قاعدگی) ولی در بسیاری از موارد التهاب‌های پوستی و یا ایجاد کیست‌های عفونی و برآمده پوست را در وضعیت بحرانی قرار می‌دهد و در نهایت با ایجاد آسیب در بافت پوست، اسکار و یا جای زخم از خود باقی بگذارد.

علت‌های بروز آکنه

در بسیاری از موارد هورمون تستوسترون مقصر اصلی بروز آکنه‌ها و اسکارهای ناشی از آن هستند. به همین دلیل در سنین نوجوانی و آغاز فعالیت هورمون‌های جنسی، نوجوانان با این مشکل روبه‌رو می‌شوند. هورمون تستوسترون باعث شکل‌گیری ظاهر مردانه در پسران و رشد استخوان‌ها و قد دختران می‌شود، اما پوست در مواجهه با این هورمون با ترشح زیاد سبوم، درگیر آکنه‌ها می‌گردد. با اینهمه تستوسترون به تنهایی علت بروز آکنه نیست، موضوعاتی چون تغییرات آب و هوایی شدید، استفاده مداوم از لوازم آرایشی غیراستاندارد و چرب، پرهیز از شست و شوی مداوم پوست، ژن و ارث خانوادگی، دوران قاعدگی و مصرف برخی داروهای هورمونی در ایجاد و یا وخامت این مشکل نقش دارند.

درمان‌های آکنه چیست؟

اقدام اول در درمان آکنه مبارزه با آکنه‌های فعال و جلوگیری از ایجاد جوش‌های بیشتر است. در این زمینه متخصصان پوست با درمان‌هایی چون داروهای موضعی نظیر لایه‌بردارها، شوینده‌های ضدعفونی کننده و آنتی‌بیوتیک‌های موضعی تلاش به مبارزه با آکنه‌ها می‌کنند. تجویز ایروترتینوئین‌ها (قرص راکوتان یا آکوتان) در آکنه‌های شدید و قرص‌های هورمونی مانند قرص‌های ضدبارداری (در بانوان) از دیگر درمان‌های رایج در درمان آکنه است.

درمان جای جوش چیست؟

درمان جای جوش در کلینیک بهروز به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. بعد از سپری کردن دوره‌های درمان آکنه و کنترل کامل این معضل پوستی، برای درمان جای جوش‌های باقیمانده در صورت، از لیزردرمانی و سابسیژن به روش دکتر باریک‌بین استفاده می‌کنیم. استفاده از لیزرهای لایه‌بردار تهاجمی مانند CO2  و اربیوم می‌تواند در هموار شدن پوست راهگشا باشد. همچنین در درمان لک‌ها و التهاب‌های به جا مانده از آکنه، می‌توان از لیزر‌هایی مانند آی‌پی‌ال و پی‌دی‌ال استفاده کرد. بنابراین بسته به میزان وخامت اسکارهای آکنه (جای جوش) و همچنین با توجه به وضعیت فصلی و میزان آفتاب، ما لیزرهای کاربردی و مناسبی برای درمان جای جوش به شما پیشنهاد خواهیم داد. اما قدم اصلی و درخشان در درمان انواع اسکار روش سابسیژن است که می‌تواند بیمار را به طور کامل درمان کرده و روشی بی‌نظیر برای هموار سازی پوست صورت و بدن محسوب شود.

در کلینیک بهروز، برحسب نوع جوش­ها، درمان­ها تفاوت دارند:

  • همانطور که گفتیم،لکه­های قرمز بر جای مانده از آکنه اغلب با مصرف داروهای موضعی حاوی ترکیباتی مثل رتینوئید اسید، اسیدهای میوه، ازالائیک اسید، مترونیدازول، و یا انجام لیزرهای PDL و IPL طی دو الی 4 جلسه رفع می‌شوند.
  • رفع لکه‌های تیره قدم بعدی در درمان جوشگاه‌ها است. مصرف کرم‌های لایه‌بردار و ضدلک و در صورت لزوم جلسات درمانی مانند پلینگ یا میکرودرم و لیزر کیوسوئیچ می‌تواند لک‌ها و تیرگی‌های به جا مانده از جوش‌ها را برطرف کند.
  • اسکارهای تو رفته (جای زخم) آکنه که ناشی از جوش‌های عمیق چرکی و یا دستکاری آکنه‌ها است، با روش‌های زیر درمان می‌شوند:

ترکیبی از روش‌ها برای حصول بیشترین نتیجه درمانی در نظر گرفته می‌شود: در مواردی که اسکارها عمیق هستند با کمک سابسیژن (آزاد کردن چسبندگی‌های زیر پوست به وسیله کانولا) ایجاد زخم‌های سطحی و کمک به کلاژن‌سازی با جلسات متعدد (بهره‌گیری از میکرونیدلینگ، پلینگ، لیزر فرکشنال CO2  و RF و اربیوم) می‌تواند به بهبود قابل توجه ظاهر اسکار کمک کند. هر چه اسکارهای فرورفته عمیق‌تر باشد. نیازمند جلسات متعدد و مصرف زمان بیشتری برای درمان است.

  • و در نهایت در برخی از اسکارهای عمیق ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد از درمان های مکملی مانند تزریق فیلر برای پر کردن نواحی تورفته و ناهموار استفاده کند.