ریزش مو

علل متعددی در ریزش موی زنان و مردان نقش دارد. مهم ترین عامل ریزش مو در مردان، عامل وراثت است و نیز ریزش موی آندروژنتیک که گاهی مصرف برخی از دارو ها به خصوص داروهای هورمونی آندروژنتیک و آنابولیزان که در باشگاه های بدنسازی از آن استفاده می شود، روند ریزش موی مردانه را تسریع می کند. در زنان نیز عامل وراثت و ریزش موی آندروژنتیک اهمیت خاص خود را دارد و افرادی که از لحاظ ارثی استعداد ریزش مو را داشته باشند در صورت مواجه شدن با مشکلات هورمونی ، به طور مثال بروز کیست تخمدان اغلب دچار ریزش مو از نوع مردانه می شوند.

یکی از مهم ترین علل ریزش مو در زنان مشکل فقر آهن و کم خونی ناشی از آن است. اگر زنی میزان ذخیره ی آهن بدنش کم شود و میزان فرمیتین به زیر 40 mg/dl برسد، ریزش مو خواهد داشت.

یکی دیگر از علل مهم ریزش مو در دختران جوان ، رژیم های غیر منطقی و خودسرانه ای است که در پی آن می خواهند طی دو ماه، ده تا پانزده کیلوگرم از وزن خود بکاهند. بی شک یکی از تبعات رژیم های نادرست ریزش مو است.

کمبود پروتئین در رژیم غذایی، کمبود کربوهیدرات و کمبود ویتامین ها به خصوص ویتامین های گروه منجر به ریزش مو می شوند. اغلب ریزش مو ها دو یا سه ماه پس از رژیم های سخت شروع می شود و مدت ها ادامه می یابد.

توصیه ما به عنوان متخصصان پوست و مو به همه زنان و دختران جوان که سعی در کاهش وزن خود دارند، این است که در کنار داشتن ورزش منظم، زیر نظر متخصص تغذیه رژیم مناسبی داشته باشند تا از دریافت کافی پروتئین و کربوهیدرات ویتامین های لازم آهن و روی در رژیم غذایی خود اطمینان یابند. به این ترتیب است که می توانند ضمن کم کردن وزن ضامن سلامت مو های خود نیز باشند.