تیرگی دور چشم

یکی از شایع ترین شکایات درباره مشکلات دور چشم، تیرگی دور چشم است. گاه این مشکل در بچه ها نیز دیده می شود. تیرگی دور چشم می تواند علامتی در زمینه بروز حساسیت در فرد باشد. یکی از ویژگی های افراد آتوپیک که مستعد حساسیت های پوستی و حتی تنفسی (مثل آسم) هستند، تیرگی دور چشم است.

در بزرگسالان اغلب زنان هستند که از تیرگی دور چشم شکایت دارند، اما گاه مردان نیز خواستار دارویی برای بهبود این حالت هستند. واقعیت این است که تیرگی دور چشم، اغلب زمینه ژنتیکی دارد و داروهای موضعی تاثیر چندانی در بهبود آن ندارند. البته دارو های مخصوص ضد تیرگی دور چشم وجود دارند که گاه درجه تیرگی را تا حدی بهبود می بخشند. بیشتر کرم های ضد تیرگی دور چشم حاوی رتینول هستند که به عنوان ماده لایه بردار خفیف و نیز ماده ضد لک و بهبود دهنده وضعیت گردش خون پوست آن ناحیه عمل می کند.

ویتامین k به صورت موضعی یکی از مواردی است که در بسیاری از کرم های ضد لک دور چشم به کار می رود و مقالات علمی متعددی درباره تاثیر آن نوشته شده است.

از گیاهانی مانند آرنیکا و شاه بلوط نیز برای کاهش تیرگی دور چشم استفاده می شود.

هرچه پوست افراد تیره تر باشد، تیرگی دور چشم هم شایع تر است. گاه مشکلات داخلی مثل بیماری های تیروئید، کم خونی، فقر آهن ،خستگی و کم خوابی نیز به تشدید تیرگی دور چشم کمک می کند که در بررسی بیماران باید به این مسائل هم توجه کرد.