چگونه از شر اسکار آکنه رها شویم؟

رهایی از اسکار آکنه

آیا شما هم از اسکار آکنه رنج می‌برید؟

اگر اسکار آکنه شما را می‌آزارد، نگران نباشید. امروزه روش‌های درمانی مفید و موثری برای درمان اسکار آکنه وجود دارد. این درمان‌ها از فرو رفتگی‌های ناشی از آن در پوست می‌کاهند‌. علاوه بر این درمان‌های اسکار آکنه می‌توانند بروز اسکارهای جدیدتر را نیز کاهش دهند. در ادامه به روش های درمان اشاره می‌کنیم.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن برای رفع جای جوش یا اسکار آکنه سطحی، بسیار مناسب است. متخصصین پوست برای کوچک کردن منافذ پوستی و رفع اسکار آکنه از میکرودرم ابریژن بهره می‌برند. برای رهایی همزمان از آکنه و اسکار آکنه ، میکرودرم ابریژن اغلب با لایه بردار گلیکولیک ملایم و داروهای درمان آکنه همراه می‌شود. افرادی که اسکار آکنه عمیق دارند، بهتر است برای درمان از روش‌های دیگری مانند لیزر استفاده کنند.

میکرودرم ابریژن چگونه اسکار آکنه را درمان می‌کند؟

در میکرودرم ابریژن کریستال‌های خیلی کوچک اکسید آلومینیوم روی پوست پخش می‌شوند. به این ترتیب لایه خارجی پوست که اسکار آکنه سطحی را در بردارد، به آرامی ساییده می‌شود. در واقع میکرودرم ابریژن با لایه برداری پوست سبب رفع اسکار آکنه سطحی و جوانسازی پوست شده و پوستی نرم و شفاف ایجاد می‌کند.

نتایج میکرودرم ابریژن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای درمان باید هر دو تا سه هفته یکبار میکرودرم ابریژن انجام شود. برای کسب نتایج قابل قبول معمولا ۵ تا ۷ جلسه درمان کافی است و پس از آن به بیمار توصیه می‌شود به صورت ماهیانه درمان را ادامه دهد. بعد از هر جلسه باید اجازه داد پوست به خوبی ترمیم شود، سپس برای مرحله بعد به پزشک مراجعه کرد.

پس از درمان با میکرودرم ابریژن به چه نکاتی توجه کنیم؟

حالت آفتاب سوختگی، قرمزی و خشکی پوست تا ۲۴ ساعت پس از درمان با میکرودرم ابریژن طبیعی است. تا چند روز پس از میکرودرم ابریژن:

  • از مرطوب کننده استفاده کنید.
  • از ضد آفتاب استفاده کنید.
  • از تابش نور خورشید به پوست جلوگیری کنید.

لیزر CO2 فرکشنال

لیزر CO2 فرکشنال روشی موثر برای درمان اسکار آکنه‌های عمقی‌تر است. تکنولوژي جدید فرکشنال تنها بخشی از پوست که مد نظر درمانگر است را تحت تابش قرار می‌دهد، بدون آنکه به پوست سالم اطراف اسکار آکنه آسیبی برساند. این قابلیت لیزر CO2 فرکشنال منجر به ترمیم سریع پوست می‌شود و آسیب پوست را به حداقل می‌رساند.

چگونه درمان با لیزر CO2 فرکشنال انجام می‌شود؟

لیزر CO2 فرکشنال با نفوذ در لایه میانی پوست و تاثیرات میکرونی در این ناحیه به کلاژن سازی و پر شدن فرورفتگی‌ها کمک می‌کند. بهبود اسکار آکنه با استفاده از لیزر CO2 فرکشنال بعد از یک هفته چندان دور از انتظار نیست. البته بهبود اسکار آکنه تا ۶ ماه پس از لیزر CO2 فرکشنال ادامه دارد. به طوری‌که بیماران بعد از یک جلسه درمان بهبود ۷۰-۳۰ درصدی اسکار آکنه را مشاهده می‌کنند.

بعد از درمان با لیزر CO2 فرکشنال، به چه نکاتی توجه کنیم؟

  • قرمزی پوست به شکل آفتاب سوختگی، تا ۲۴ ساعت بعد از درمان اسکار آکنه با لیزر فرکشنال طبیعی است.
  • در ۵ ساعت اول بعد از درمان اسکار آکنه با لیزر CO2 فرکشنال، هر ۱۰ دقیقه یکبار از کیسه آب یخ استفاده کنید.
  • انتظار ۲ تا ۷ روز پوسته ریزی و ۳ تا ۶ هفته التهاب و قرمزی را داشته باشید. البته تمام این موارد به عمق درمان بستگی دارد.
  • پزشک با توجه به مدت زمانی که بیمار می‌تواند به استراحت در منزل اختصاص دهد و شدت اسکار آکنه، سطح درمان را تعیین می‌کند.

ساب سیژن به روش دکتر باریک بین

این روش توسط «دکتر بهروز باریک بین» پس از تحقیقات و تلاش های بسیار زیاد٬ ابداع شد.
ساب سیژن به این روش توسط کانولا که در ۵ نوع است برای کاربردهای مختلف و کارایی در عمق های متفاوت طراحی شده، انجام می گردد. در ساب سیژن به روش نوین به جای سوراخ کردن های مکرر که در روش مرسوم قدیمی توسط سوزن نوکور انجام میشد فقط از یک سوراخ که اغلب کنار گوش و از داخل موهای خط ریش به وسیله کانولا ایجاد می‌شود، به زیر پوست کل ناحیه وارد شده و عملیات سابسیژن، طی مدت کوتاهی انجام می‌گردد و آسیب پوست را به حداقل می‌رساند.

برای مشاوره تخصصی می‌توانید با ما در ارتباط باشید.