دلایل ریزش موی سکه ای و روش‌های درمان آن

ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای چیست؟

آلوپشیا آرتا (Alopecia areata) یا ریزش موی سکه ای یک بیماری خود ایمنی فراگیر است که به طور معمول با یک یا چند لکه‌ تاسی کوچک و گرد روی سر خود را نشان می‌دهد و ممکن است تا از دست رفتن همه موهای سر یا موهای سراسر بدن گسترش پیدا کند. این بیماری هم در مردان و هم در زنان و در هر رنج سنی دیده می‌شود. اما در افراد زیر سی سال بیشتر است. در این مطلب دلایل، نشانه‌ها، چگونگی تشخیص و درمان‌های ریزش موی سکه ای توضیح داده شده است.

دلایل ریزش موی سکه ای چیست؟

این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که گلبول‌های سفید خون به سلول‌های فولیکول مو حمله می‌کنند و به طور چشمگیری باعث کاهش تولید مو می‌شوند. در حالی که دلایل این تغییرات کاملا مشخص نیست اما به نظر می‌رسد که دلایل ژنتیکی در این مورد بسیار تاثیرگذار است. از هر پنج نفر یک نفر با سابقه خانوادگی مبتلا به این بیماری، مستعد ابتلا به ریزش موی سکه ای است. شواهدکمی نشان داده است که این عارضه می‌تواند از استرس نیز ناشی ‌شود.

در صورتی که تمایل دارید مطالب بیش‌تری درباره ریزش مو و روش‌های درمان آن مطالعه کنید می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

نشانه‌های ریزش موی سکه ای

از مهم‌ترین نشانه این بیماری ریزش مو به شکل سکه است که معمولا در پوست فرق سر دیده می‌شود که موهای ریش و مژه را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. ریزش مو می‌تواند بسیار آنی باشد و در طی چند روز یا چند هفته گسترش پیدا کند. ممکن است فرد قبل از ریزش مو، در سر خود سوزش یا خارش داشته باشد.

این بیماری حتی می‌تواند ناخن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. به طوری‌که ناخن‌ها درخشندگی خود را از دست می‌دهند و نازک می‌شوند.

از علائم بالینی دیگر این بیماری عبارت است از:

  • رویش موی سفید در مناطقی که تحت تاثیر ریزش مو قرار می‌گیرند.
  • موها قبل از رسیدن به سطح پوست شکسته می‌شوند.

معاینات و تشخیص‌ ریزش موی سکه ای

پزشکان معمولا از طریق بررسی علائم، بررسی میزان ریزش مو و مشاهده مناطق آسیب دیده زیر میکروسکوپ این بیماری را تشخیص می‌دهند. اگر پس از معاینه بالینی اولیه، پزشک قادر به تشخیص نباشد می‌تواند یک بیوپسی پوست انجام دهد و اگر نیاز به پیشگیری از بیماری‌های خود ایمنی دیگری داشته باشد، ممکن است آزمایش خون انجام دهد. از آنجا که علائم این بیماری بسیار متمایز است تشخیص این بیماری معمولا بسیار سریع و راحت است.

درمان ریزش موی سکه ای

متاسفانه درمانی برای این بیماری وجود ندارد. اگر چه روش‌هایی وجود دارد که به رویش سریع‌تر مو کمک می‌کند.

رایج‌ترین نوع درمان، استفاده از کورتیکواستروئیدها است. کورتیکواستروئید داروهای ضد التهابی قوی است که می‌توانند سیستم ایمنی را سرکوب کنند. این دارو را می‌توان از طریق تزریق موضعی، پماد موضعی یا خوراکی استفاده کرد. سایر داروهایی که باعث رشد مو می‌شوند یا بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارند شامل ماینوکسیدیل و آنترالین است. استفاده از فتوتراپی می‌تواند جایگزین خوبی برای بیمارانی باشد که نمی‌توانند از درمان‌های سیستمیک یا تهاجمی استفاده کنند.

راهکار نوینی که برای بهبود ظاهر فرد بعد از ریزش موی سکه ای وجود دارد، کاشت مو است که اگر توسط متخصص با تجربه انجام شود، ظاهری طبیعی ایجاد خواهد کرد.

پروتکل درمانی ریزش موی سکه ای

  • تست کاپیلاروسکوپی به منظور بررسی وضعیت فولیکولی و سلامت پوست سر انجام می‌شود.
  • اسیدهای آمینه ساده همراه با مکمل‌های تغذیه مو می‌توانند تجویز شوند.
  • در این مواقع دکتر عموما از ارائه بسیاری از درمان‌های بالینی خودداری می‌کند، زیرا پوست سر بسیار حساس است.
  • تغییرات غذایی برای بهبود سیستم ایمنی توصیه می‌شود.
  • اجتناب از مصرف پروتئین حیوانی نیز ممکن است پیشنهاد شود.

کلینیک بهروز ارائه دهنده خدمات متنوع در زمینه درمان ریزش مو و کاشت مو است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره کاشت مو در کلینیک بهروز می‌توانید روی لینک کلیک کنید.
برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی تماس با ما کلیک کنید.