کاربردهای تزریق چربی در زیبایی

تزریق چربی در چه مواردی توصیه می‌شود؟

تزریق چربی که با عنوان‌ انتقال چربی یا پیوند چربی نیز شناخته می‌شود، نوعی روش جراحی است که طی آن، بافت چربی از یک ناحیه از بدن برداشته شده و به ناحیه دیگری تزریق می‌شود. هدف از این جراحی بهبود و تقویت بافت یا پوست در ناحیه تزریق است. در این جراحی بافت چربی معمولا به روش لیپوساکشن برداشته شده، بعد از تیمار با محلول‌های مشخصی، در ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. از سال 1990، جراحان پلاستیک از تکنیک تزریق چربی با اهداف زیبایی و آرایشی در ناحیه صورت، سینه، دست، پا، ران و باسن استفاده می‌کنند. اخیرا اثرات مفید تزریق چربی در درمان زخم و جراحت نیز گزارش شده است، از جمله کارآیی تزریق چربی در درمان بافت‌های آسیب دیده سینه پس از رادیوتراپی.

رایج‌ترین نواحی که تزریق چربی در آن انجام می‌شود عبارتند از:

  • صورت: تزریق در حجم 10 الی 100 سی سی انجام می‌شود. با تزریق چربی در حفره‌ها و چین و چروک، کشیدگی پوست و جوانی چهره احیاء می‌شود. به ترمیم زخم‌های صورت کمک می‌کند. با تزریق به گونه‌ها، شکل و حجم آن بهبود می‌یابد. همچنین ظاهر و بافت پوست را تقویت می‌کند.
  • سینه: تزریق در حجم 25 الی 400 سی سی انجام می‌شود. به افزایش تقارن سینه‌ها کمک می‌کند. به درمان آسیب‌های ناشی از پرتو درمانی کمک کرده و اثرات مخرب ناشی از کاشت ایمپلنت سینه بر بافت‌های اطراف و استخوان‌ها را کاهش می‌دهد. به علاوه، به بهبود جراحات ناشی از جراحی لومپکتومی (خارج کردن قسمتی از بافت سینه در اثر تومور) کمک می‌کند.
  • ران پا: تزریق در حجم 100 الی 300 سی سی انجام می‌شود و به افزایش حجم ران و ایجاد ظاهر زنانه‌تر و بهبود نسبت اندازه کمر به ران کمک می‌کند.
  • باسن: تزریق در حجم 200 الی 1300 سی سی برای هر طرف انجام می‌شود. این عمل به تقویت فرم، ظاهر و جذابیت آن کمک می‌کند و حجم باسن را افزایش می‌دهد.
  • دست و پا: تزریق در حجم 5 الی 10 سی سی انجام می‌شود. چین و چروک‌ها را از بین برده و به کشیدگی پوست و جوانی ظاهر کمک می‌کند. همچنین برای افزایش حجم در پاهای استخوانی بکار می‌رود.

تزریق چربی نه تنها بدلیل ویژگی‌های مفیدش در زیبایی مورد توجه است بلکه به علت توان بازسازی کننده‌اش نیز دارای اهمیت است. این توان بازسازی کننده به علت وجود مقادیر زیادی سلول‌های بنیادی مزانشیمی باقی مانده در بافت چربی است. این سلول‌های بنیادی توان بازسازی و تکثیر بالایی دارند و از طرفی حجم این سلول‌ها در بافت چربی به مراتب بیشتر از بافت‌هایی مثل بافت مغز استخوان است. سهولت دسترسی به بافت چربی در مقایسه با مغز استخوان، بافت چربی را منبع غنی‌ و ارزشمندی برای تحقیقات و کاربردهای مهندسی بافت و پزشکی بازساختی تبدیل کرده است.

امروزه در پزشکی از تزریق چربی برای جوانسازی پوست، کمک به ترمیم آسیب‌های بافتی ناشی از پرتو درمانی و اختلالات پوستی ناشی از بیماری خود ایمنی استفاده می‌شود. سلول‌های بنیادی استخراج شده از چربی‌ها بطور بالقوه و پس از تیمارهای مناسب امکان استفاده در سایر نواحی بدن را نیز دارند، البته تمام این روش‌های تیمار نیازمند تایید سازمان غذا و دارو هستند.

برای کسب اطلاعات در رابطه با خدمات کلینیک بهروز روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی روی تماس با ما کلیک کنید.