جوانسازی صورت با تزریق چربی چگونه انجام میشود؟

جوانسازی صورت

جوانسازی صورت با تزریق چربی

شناخت تغییراتی که در نتیجه افزایش سن ایجاد می‌شود و درک دلایل آناتومیک آن می‌تواند به انتخاب روش درمانی مناسب برای جوانسازی صورت کمک کند. جوانسازی صورت می‌تواند در هر ناحیه‌ای از آن انجام شده و نواقص ظاهری چهره که در اثر مشکلات پوستی ایجاد شده است را برطرف نماید. در اکثر افراد مشکلات پوستی ممکن است به سه طریق نمود پیدا کند:

  • ترک خوردگی ناشی از افزایش سن
  • افتادگی بافت‌ها و از بین رفتن ظاهر جوان آن‌ها
  • گودی صورت و آتروفی

عمده محصولات محافظ پوست تلاش می‌کنند ترک خوردگی‌های ناشی از افزایش سن را برطرف کنند. در حالی که روش‌های لیفتینگ برای برطرف کردن افتادگی بافت در نواحی مختلف گردن یا صورت مانند پیشانی و پلک‌ها بکار برده می‌شوند. تزریق چربی نیز معمولا برای برطرف کردن آتروفی و ترک خوردگی‌های ناشی از افزایش سن مورد استفاده قرار می‌گیرد. تزریق چربی به نواحی که در اثر پیری یا بیماری دچار آتروفی شده‌اند می‌تواند بهبود چشمگیر و پایداری در ظاهر چهره ایجاد کند. تزریق چربی، از طریق افزایش حجم صورت باعث جوانسازی صورت می‌شود. چربی تزریق شده با بافت‌های صورت ترکیب شده و بخشی از آن می‌گردد بطوری که ظاهری کاملا طبیعی، پایدار و با دوام ایجاد می‌کند. به علاوه، تزریق چربی می‌تواند بهبود کیفیت بافت‌های صورت را از طریق اثر بر سلول‌های بنیادی، افزایش داده و چنانچه با لیفتینگ همراه شود اثر چشمگیرتری در جوانسازی صورت خواهد داشت.

بافت چربی علاوه بر تاثیر ظاهری اولیه، مزایای دیگری هم دارد از جمله خنثی بودن و توان رگ‌زایی و در نتیجه خونرسانی خوب که امکان فعالیت‌های متابولیک مناسب برای سلول‌ها را فراهم می‌کند. همچنین بافت چربی می‌تواند به عنوان منبع ذخیره انرژی سلول‌ها نیز عمل کند.

از آنجا که تقسیم و تولید سلول‌های چربی پس از دوران جوانی تقریبا متوقف می‌شود لذا تغییرات مشاهده شده در بافت‌های چربی، مربوط به حجم سلول‌ها و محتوی ترکیبات لیپیدی آن‌ها است و نه تکثیر یا تولید سلول جدید. بر این اساس پس از برداشتن سلول‌های چربی از یک ناحیه خاص از بدن بوسیله لیپوساکشن یا سایر روش‌های جراحی برای تزریق چربی در ناحیه‌ای دیگر، سلول‌های جدید نمی‌توانند جایگزین سلول‌های برداشته شده شوند. در حالی که اگر بوسیله رژیم غذایی و از طریق روش‌های دیگر کاهش وزن صورت گیرد، چون تعداد سلول‌ها تغییر نکرده لذا امکان بازگشت حجم و تشکیل مجدد توده چربی وجود دارد.

فرآیند تزریق چربی برای جوانسازی صورت شامل مراحل مختلفی است. اولین مرحله، انتخاب ناحیه مناسب برای برداشت چربی است. بهترین گزینه برای برداشت چربی از نواحی است که در برابر ورزش کردن یا رژیم غذایی مقاوم هستند مانند ناحیه بیرونی ران، باسن و شکم به ویژه در خانم‌ها. قبل از انجام تزریق لازم است نواحی مورد نظر مشخص شده باشند. همچنین در شروع کار استفاده از بیهوشی توصیه می‌شود. پس از برداشت چربی لازم است یک محلول یکنواخت با غلظتی مناسب برای تزریق فراهم آید. سپس با تعیین تجربی حجم مورد نیاز و عمق تزریق در هر ناحیه، چربی تزریق خواهد شد.

در مورد جوانسازی صورت با چربی ممکن است دو تصور اشتباه وجود داشته باشد. اول اینکه چربی پس از تزریق جابجا شود یا به اصطلاح، چهره بیفتد و دوم اینکه صورت حالت پف کرده به خود بگیرد. این تصورات در مورد تزریق چربی نادرست است اما لازم به ذکر است که تزریق چربی همراه با لیفتینگ ممکن است عوارضی مانند طولانی شدن زمان جراحی به همراه داشته باشد. تنها مخاطره جدی که تزریق چربی می‌تواند داشته باشد وجود هر گونه بیماری در فرد است که بتواند فرآیند درمان زخم را تحت تاثیر قرار دهد.

کلینیک بهروز ارائه دهنده خدمات متنوع درمانی است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره خدمات کلینیک بهروز می‌توانید روی لینک کلیک کنید.
برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی تماس با ما کلیک کنید.