وب سایت ما با استفاده از کوکی ها برای بهبود و شخصی سازی تجربه شما و نمایش تبلیغات (در صورت وجود). وب سایت ما همچنین ممکن است کوکی هایی را از اشخاص ثالث مانند بگذارد. با استفاده از این وب سایت، شما موافقت می کنید که از کوکی استفاده کنید. ما خط مشی رازداری ما را به روز کرده ایم، لطفا روی دکمه کنار آن کلیک کنید تا سیاست حفظ حریم خصوصی ما را بررسی کنید.

خانه سوالات متداول

سوالات متداول

در این بخش می‌توانید سؤالات متداولی که ممکن است در انجام هر یک از اعمال درمانی و زیبایی برای شما پیش بیاید و پاسخ آن را مطالعه نمایید.

چنانچه سوال دیگری ذهن شما را درگیر کرده است یا نیاز به مشاوره تخصصی دارید از طریق فرم زیر سوالات خود را با ما مطرح کنید.

با مراجعه به لینک های زیر می توانید از سایر خدمات ما نیز بهره مند شوید.

پرسش و پاسخ اختصاصی با پزشکان

تماس با ما

سوالات متداول

آیا ماندگاری تزریق چربی بیشتر از ژل است؟

تزریق ژل در زیر پوست معمولا با هدف برطرف کردن خطوط چین و چروک انجام می‌شود. نتایج حاصل از تزریق ژل معمولا بین ۹ الی ۱۲ ماه باقی می‌ماند. از آنجایی که چربی معمولا حاوی سلول‌های بنیادی نیز هست، بر اساس تحقیقات مشخص شده در ۳۰ الی ۵۰ درصد موارد اثرات تزریق برای مدت‌های طولانی‌تری (دو سال یا بیشتر) باقی می‌ماند.

آیا بعد از کاشت مو می‌توان کلاه سر کرد؟

بعد از کاشت مو حدود ۷ الی ۱۰ روز طول می‌کشد تا ریشه مو در محل فیکس شود. لذا تا پیش از پایدار شدن مو باید از هر گونه دستکاری یا فشار بر آن پیشگیری کرد. گذاشتن کلاه در این مدت می‌تواند باعث فشار، جابجا شدن و کندن مو شود.

اما پس از این دوره می‌توان از کلاه استفاده کرد. البته بعضی متخصصان استفاده از کلاه تا قبل از هفته سوم را منع می‌کنند.

برای کاشت چربی از کدام مناطق بدن بیشتر چربی برداشته می‌شود؟

برای تزریق چربی معمولا از بافت چربی خود فرد و از مناطقی که دارای چربی اضافی است مانند شکم، بازو، باسن و ران استفاده می‌شود. این بافت چربی بوسیله لیپوساکشن خارج شده و پس از تیمار با محلول‌های خاصی به نواحی مورد نیاز مانند صورت، دست، سینه‌ها یا باسن تزریق می‌شود.

تزریق ژل چقدر زمان می‌برد؟

پروسه تزریق ژل شامل چند مرحله است. مرحله اول بررسی و تعیین نقشه از صورت و نواحی که نیاز به تزریق ژل دارد. مرحله بعد استریل کردن و بی‌حس کردن نواحی مورد نظر است. مرحله سوم تزریق ژل است که معمولا دقایق کوتاهی زمان می‌برد.

بر حسب تعداد نواحی که نیاز به تزریق دارد، کل پروسه ممکن است کمتر از ۱۵ دقیقه یا گاها یک ساعت زمان ببرد و مرحله آخر ریکاوری است.

اثر تزریق چربی زودتر است یا ژل؟

ترزیق چربی یک پروسه جراحی است که در آن چربی‌های اضافه از بعضی از نواحی بدن برداشته می‌شود و به ناحیه مورد نظر که فاقد حجم چربی است، تزریق می‌گردد. قبل از انجام عمل تزریق باید جراح زمانی را به برداشتن و آماده سازی بافت چربی اختصاص دهد.

این در حالیست که در عمل‌ تزریق ژل، مواد قابل تزریق از قبل بسته‌بندی و آماده هستند. در عمل تزریق چربی تعداد تزریق‌های انجام شده دو برابر تزریق‌هایی است که در عمل تزریق ژل انجام می‌شود. بنابراین تورم بعد از جراحی در تزریق چربی بسیار بیشتر است.

همچنین به دلیل کبودی و تورم بیشتری که بعد از انجام عمل تزریق چربی در محل تزریق به وجود می‌آید، بیمار دوران نقاهت طولانی‌تری را نسبت به عمل تزریق ژل سپری می‌کند و به همین دلیل اثر درمان در فرد، در عمل تزریق ژل زودتر از تزریق چربی دیده خواهد شد.

آیا برای تزریق چربی نیاز به بیهوشی کامل است؟

تقریبا تمامی تکنیک‌های تزریق چربی برای راحتی بیمار و انجام بهتر جراحی، به بیهوشی عمومی بدن نیاز دارند. به طور کلی، تزریق چربی می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی، بیهوشی داخل وریدی یا بیهوشی کامل انجام شود. اما مقادیر کم تزریق چربی معمولا نیازمند بیهوشی کامل یا استفاده از آرام بخش‌های قوی نیست.

به طور مثال، تزریق چربی در ناحیه صورت را می‌توان در مطب پزشک و بدون بیهوشی انجام داد. برخی پزشکان معتقدند زمانی که بیمار هوشیار است و در حالت نشسته و آرام قرار می‌گیرد، عمل تزریق چربی راحت‌تر انجام می‌گیرد.

همچنین بیمار می‌تواند با استفاده از آینه در طول بازه عمل تزریق، روند انجام تزریق را مشاهده کند و با پزشک خود تعامل داشته باشد. در این صورت، نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

آیا موهای کاشته شده طبیعی به نظر می‌رسند؟

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در روش‌های کاشت مو، نتایج بسیار طبیعی از عمل‌های کاشت مو خواهیم داشت. اکثر جراحان، موهای سالم را پیوند می‌دهند. این امر موجب می‌شود که مانند دهه‌های گذشته، نتایج غیر طبیعی مانند موهای عروسکی شکل و کلاه گیس مانند را نداشته باشیم.

اگرچه با وجود این پیشرفت‌ها، نتیجه عمل کاشت مو اکثرا طبیعی به نظر می‌رسد اما در نهایت رسیدن به نتیجه مطلوب به میزان زیادی به پزشک شما وابسته است. پزشک متخصص ماهری را انتخاب کنید که درک صحیحی از ریزش مو و روش‌های کاشت مو داشته باشد و در موارد زیادی، عمل کاشت مو را انجام داده باشد.

یک عمل کاشت موی خوب، کاملا غیر قابل تشخیص و طبیعی است اگر با تکنیک مناسب و توسط تیم متخصص انجام گیرد.

ماندگاری ژل بر روی لب‌ها چقدر است؟

ماندگاری ژل‌های تزریقی لب می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. اولین عامل بسیار تاثیرگذار، انتخاب نوع ژل تزریقی است. با توجه به نوع ژلی که تزریق می‌کنید، بازه ماندگاری می‌تواند از ۶ ماه تا ۱۸ ماه متغیر باشد. بعضی از مواد ژل‌ها، طبق آخرین تکنولوژی و علم روز تولید می‌شوند که ماندگاری طولانی‌تری خواهند داشت.

همچنین توجه به این نکته ضروری است که زمان ماندگاری ژل‌های تزریقی ممکن است از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد که این امر، به سیستم ایمنی و وضعیت بدنی فرد وابسته است. یکی از مهمترین عوامل دیگر، انتخاب پزشک ماهر جهت انجام تزریق ژل است.

زیرا نوع تکنیک به کار رفته توسط پزشک در تزریق ژل که می‌تواند عمقی یا سطحی باشد، برای ماندگاری آن، بسیار حائز اهمیت است.

پس از تزریق بوتاکس تا چه مدت اثر بوتاکس باقی خواهد ماند؟

اثرات بوتاکس معمولا بین سه الی شش ماه باقی می‌ماند. به تدریج و با بازگشت فعالیت عضلات به حالت طبیعی، چروک و خطوط مجددا نمایان می‌شوند که نیاز به تزریق مجدد بوتاکس خواهد بود.

با این حال با گذشت زمان چروک‌های نمایان شده نسبت به حالت اولیه کمتر چشمگیر هستند چرا که پس از تزریق پی در پی بوتاکس، عضلات حجم و توان اولیه خود را از دست خواهند داد.

آیا در خانم‌های حامله یا شیرده امکان لیزر موهای زائد وجود دارد؟

حذف موهای زائد بوسیله لیزر در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. از آنجایی که تاکنون مطالعات دقیقی پیرامون اثرات و مضرات پرتوی لیزر بر روی زنان باردار، جنین داخل شکم آن‌ها و محتویات شیر مادر گزارش نشده است، لذا اکثر متخصصان انجام لیزر را تا قبل از اتمام بارداری توصیه نمی‌کنند.

همچنین ممکن است برای کاهش اثر درد ناشی از لیزر از کرم‌هایی استفاده شود که به علت جذب پوستی می‌تواند روی نوزاد یا ترکیبات شیر مادر اثراتی داشته باشد.

از آنجایی که در دوران بارداری پوست حساسیت بیشتری دارد، لذا تابش لیزر ممکن است باعث ایجاد درد، قرمزی، خارش یا سایر مشکلات پوستی نیز شود.

تزریق بوتاکس برای درمان چه چین و چروک‌هایی کاربرد دارد؟

دو نوع چروک وجود دارد که بوسیله تزریق بوتاکس قابل درمان است. چروک‌های دینامیک یا متغیر که بوسیله عضلات صورت حین خنده یا اخم ایجاد می‌شوند. این چروک‌ها اغلب اطراف لب، پیشانی، انتهای پلک‌ها و بین ابروها قابل مشاهده هستند.

این چروک‌ها از ابتدای تولد هر فردی با وی بوده و با گذشت زمان عمیق‌تر و نمایان‌تر می‌شوند. دسته دیگر چروک‌هایی که با تزریق بوتاکس درمان می‌شوند چروک و خطوطی هستند که در نتیجه کاهش تولید کلاژن در صورت ایجاد می‌شوند.

کلاژن پروتئینی است که توسط سلول‌های پوست تولید شده و با قرار گرفتن در لایه زیرین پوست سبب استحکام و کشسانی شدن پوست می‌شود.

با افزایش سن یا در اثر تابش خورشید از میزان کلاژن‌ها کاسته شده که این منجر به افتادگی پوست صورت و ایجاد چروک خواهد شد.

آیا برای درمان آکنه می‌توان از لیزر استفاده کرد؟

پرتوی لیزر از باریکه نوری با طول موج کاملا مشخص تشکیل می‌شود. این پرتو با توجه به طول موجش می‌تواند بر روی ترکیبات خاصی اثر کند در حالی که روی سایر مواد بی‌تاثیر است. مثلا یک طول موج خاص می‌تواند بر روی هموگلوبین اثر کند به طوری که سایر سلول‌های پوستی اطراف آن متاثر نشوند.

همینطور یک طول موج خاص دیگر می‌تواند فقط بر روی ملانین اثر کند. لذا متخصصان می‌توانند از لیزر برای اثر بر روی ترکیبات خاص در عمق مشخصی از بدن استفاده کنند.

اثر اولیه لیزر بر روی پوست، اثرات حرارتی است. اثر لیزر برای از بین بردن لکه‌ها و آکنه‌ها نیز از طریق تخریب حرارتی سلول‌ها یا بافت‌های مشخص در سطح پوست صورت می‌گیرد.

برای اینکه سلول‌های مجاور آکنه از اثرات گرمایی در امان باشند به جای تابش پیوسته، تابش لیزر به صورت پالس انجام می‌شود.

آیا آرایش کردن باعث تشدید آکنه می‌شود؟

بله، آرایش کردن می‌تواند باعث تشدید آکنه، جوش‌های سرسیاه یا سرسفید و تشدید التهابات شود. مواد آرایشی می‌توانند با تجمع در حفره‌های پوستی، گرفتگی در این حفره‌ها را تشدید کنند.

لذا ایجاد آکنه در نقاطی از صورت که چربی بیشتری تولید می‌کنند مانند پیشانی، بینی یا چانه با مصرف پودر یا سایر مواد آرایشی تشدید می‌شود.

آیا تزریق چربی خطرناک است؟

مخاطرات تزریق چربی بسیار کم است. تورم از جمله این موارد است که ممکن است در همه افراد رخ ندهد. مهمترین مخاطره تزریق چربی، جذب آن توسط بدن است که یک فرآیند غیر قابل پیش‌بینی بوده که در ۵۰ درصد افراد ممکن است رخ دهد.

از جمله خطرات نادر دیگر واکنش‌های آلرژیک موضعی، بی‌رنگ شدن پوست در نتیجه تخریب مویرگ‌ها، کلسی‌فیکیشن، خونریزی و ایجاد لخته خون در محل برداشت یا تزریق چربی، عفونت یا تزریق چربی به رگ است.

ماندگاری تزریق چربی به چه عواملی بستگی دارد؟

تزریق چربی روشی است که در آن از چربی‌های خود فرد برای پر کردن خطوط و جوانسازی صورت استفاده می‌شود. ماندگاری این روش به تکنیک‌های برداشت سلول چربی و جابجایی آن یا به عبارتی به میزان زنده ماندن سلول‌های چربی طی ۱ الی ۳ ماه اول پس از تزریق بستگی دارد.

در اکثر موارد، میزان زنده ماندن سلول‌ها حدود ۵۰ الی ۷۰ درصد گزارش شده است. سلول‌هایی که زنده مانده‌اند می‌توانند برای سال‌ها اثر خود را بر جای بگذارند.

نتایج عمل لیفت با نخ چقدر دوام دارد؟

لیفت با نخ یکی از روش‌های جوانسازی صورت است که از طریق یک جراحی بسیار کوچک انجام می‌شود. اگرچه این روش نسبت به سایر روش‌های جراحی، کم هزینه‌تر و راحت‌تر است اما نتایج آن دائمی نیست. بر اساس تجربه، نتایج لیفت صورت با نخ پس از گذشت حدود شش ماه از عمل قابل مشاهده خواهد بود.

طی این مدت تورم ناشی از جراحی بهبود یافته و نتایج قابل مشاهده می‌شود. پس از آن نتایج لیفت صورت با توجه به شرایط فرد، بین ۶ الی ۳۰ ماه یا بطور متوسط ۲۱ ماه دوام خواهد داشت.

نخ‌های کار گذاشته شده بسیار کوچک و غیر قابل دیده شدن هستند لذا پس از این مدت نیازی به خارج کردن آن‌ها نیست مگر زمانی که فرد تصمیم به انجام جراحی لیفت داشته باشد.

سریع‌ترین راه درمان جای آکنه مثل تیرگی یا فرورفتگی چیست؟

صرف نظر از درمان‌های خانگی مانند استفاده از لیمو، عسل و غیره یا استفاده از کرم‌های مختلف تجاری، یکی از روش‌های قطعی و سریع پزشکی برای درمان آثار آکنه استفاده از لیزر است.

در این روش از پرتوی متمرکز شده لیزر بر سطح پوست استفاده می‌شود تا با سوزاندن و از بین بردن لایه سطحی پوست امکان جایگزین شدن سلول‌های جدید فراهم آید.

آیا کاشت ابرو یک روش دائمی است؟

برخلاف تاتو، رنگ یا سایر روش‌های دیگر، کاشت ابرو یک راه حل دائمی است که طی آن از ابزارهای بسیار پیشرفته برای انتقال و کاشت فولیکول‌های مو استفاده می‌شود تا ظاهری کاملا مشابه به موی خود فرد ایجاد شود.

با این حال ممکن است طی یک الی دو هفته اول، تعدادی از موها بریزد، جای نگرانی نیست، این ریزش مو بخشی از فرآیند درمان است و پس از آن موهای جدید در محل مورد نظر رشد خواهد کرد. باید توجه داشت که نتیجه کامل کاشت ابرو پس از یک سال مشاهده خواهد شد.

تزریق بوتاکس در چند مرحله انجام می‌گیرد؟

تزریق بوتاکس فرآیند بسیار ساده و سریعی است. برای این کار از سوزن بسیار نازکی برای تزریق بوتاکس به ماهیچه های مورد نظر استفاده میشود. پروسه تزریق معمولا ۱۵ دقیقه طول میکشد و تعداد تزریقها به ویژگیهای عضله مورد نظر و میزان خطوط و چروکها بستگی دارد.

برای تزریق چربی، از کدام قسمت بدن چربی استخراج می‌شود؟

به طور معمول چربی لازم برای تزریق، از ناحیه شکم استخراج میشود. برای این منظور شکاف کوچکی در ناحیه پایینی شکم ایجاد شده و سپس بوسیله ابزارهای مخصوصی بافت کوچکی از چربی استخراج میشود.

در صورتی که ناحیه شکم فاقد چربی کافی باشد از ناحیه ران، کمر، بازو یا هر جای دیگری ممکن است چربی استخراج گردد.

چربی پس از استخراج سانتریفیوژ شده و پس از جداسازی سلولهای چربی از سایر ترکیبات غیر ضروری، به ناحیه مورد نظر تزریق میشود.

آیا کاشت ابرو درد دارد؟

ابروها ممکن است به دلایل مختلفی چون تغییرات هورمونی، سوء تغذیه و زخم دچار ریزش مو شوند. کاشت ابرو انتخابی مناسب برای ایجاد یک نتیجه دائمی است. بهترین روش برای ایجاد ظاهری طبیعی استفاده از روش FUE است. معمولا فولیکول‌ها را از پشت گردن استخراج می‌کنند.

فولیکول‌ها باید تک تک استخراج شود و تک تک کاشته شوند. در این روش از هیچ‌گونه برشی استفاده نمی‌شود، بنابراین هیچ‌گونه درد یا خراشی حتی بعد از جراحی وجود ندارد.

فرد بعد از کاشت در همان روز می‌تواند به کارهای روزمره خود بپردازد اما باید تا چند روز از لمس ابرو اجتناب کرد. شستن صورت باید با احتیاط و به آرامی انجام شود.

اگر قسمتی از پوست سر سوخته باشد آیا امکان کاشت مو بر روی آن قسمت وجود دارد؟

ریزش مویی که ناشی از سوختگی باشد می‌تواند موجب کاهش اعتماد به نفس فرد در جامعه شود. درمان ریزش مو در این افراد اغلب می‌تواند یک روند دشوار هم برای جراح و هم برای بیمار باشد.

ترمیم مو در این افراد معمولا یک فرآیند چند مرحله‌ای است که اغلب طی چند سال انجام می‌شود چرا که در هر قسمت‌ سر ممکن است از روش‌های متفاوت درمانی استفاده شود.

میزان موفقیت کاشت مو در این افراد نسبت به افرادی که پوست سر سالمی دارند کمتر است.

بسته به مکان و اندازه ضایعه، روش درمان متفاوت است که معمولا از یک یا ترکیبی از چند روش زیر استفاده می‌شود:

 • تکنیک جداسازی فولیکول‌ها (Follicular Isolation Technique)
 • فلاپ پوست سر یا گسترش پوست سر به همراه پیوند مو برای پوشاندن ناحیه بدون مو
 • جراحی کاشت مو

از آنجایی که حجم محدودی از مو در روش کاشت مو حاصل می‌شود حداقل باید از چند روش مختلف برای تحریک پوست سر استفاده کرد.

آیا برای کاشت مو باید تمام موها کوتاه یا تراشیده شوند؟

در هر دو روش درمانی کاشت مو (FUE یا روش نواری)، کوتاه کردن بخشی از مو کفایت می‌کند.

در روش درمانی نواری، کوتاه کردن و تراشیدن مو در یک ناحیه‌ای نواری شکل صورت می‌گیرد و به طور مشابه در روش درمانی FUE، در لایه‌هایی از سر، مو تراشیده می‌شود که موهای کناری می‌تواند مو‌های تراشیده شده را بپوشاند.

آیا در محل کاشت موها اثر زخم سوراخ‌ها باقی می‌ماند؟

در تکنیک‌های قدیمی کاشت مو (FUT) اثر زخم سوراخ‌ها بر روی سر باقی می‌ماند که مسئله نگران‌کننده‌ای برای افرادی بود که کاشت مو انجام می‌دادند. اما امروزه با توسعه تکنیک‌های جدید در کاشت مو و با استفاده از استخراج فولیکول‌های مو با ابزار مخصوصی که میکروموتور نامیده می‌شود، اثر زخم بر روی سر ایجاد نمی‌شود. این روش درمانی FUE نامیده می‌شود.

هنگامی که میکروموتور فولیکول‌های مو را استخراج می‌کند تعدادی حفره کوچک بر روی سر ایجاد می‌شود که بعد از مدتی بدون اینکه اثر زخمی باقی بماند از بین می‌رود.

زمان بهبودی در روش FUE بسته به تعداد پیوند‌ در افراد مختلف، متغیر است. معمولا زمان بهبودی در روش درمانی FUE بین ۵ تا ۸ روز است.

بوتاکس را از چه سنی می‌توان انجام داد؟

علائم پیری و چین و چروک صورت در افراد مختلف در سنین مختلفی رخ می‌دهد. به همین دلیل هیچ سن درست و غلطی برای درمان با بوتاکس وجود ندارد. با این حال چین و چروک‌ها در بیشتر افراد در اواخر دهه ۲۰ زندگی و اوایل دهه ۳۰ شروع می‌شوند.

از آنجایی که خطوط ایجاد شده در ابتدا خیلی کم هستند دوز کمتری از توکسین بوتولونیوم در افراد جوان‌تر استفاده می‌شود.

بهترین راه برای تشخیص زمان مناسب بوتاکس مشورت با متخصص پوست با تجربه است تا بر اساس ویژگی‌های خاص فردی، شیوه زندگی و نوع پوست شما برنامه درمانی تعیین شود، اما بطور کلی بوتاکس را می‌توان در سنین مختلف برای مقاصد مختلف انجام داد:

 • دهه ۲۰ – بوتاکس پیش‌گیرنده برای به تاخیر انداختن ایجاد خطوط و چین و چروک
 • دهه ۳۰ – زمانی که اولین خطوط ایجاد می‌شوند
 • دهه ۴۰ – قبل از عمیق شدن خطوط ایجاد شده
 • دهه ۵۰ – برای بهتر شدن چین‌های عمیق صورت

چه کسانی نباید از تزریق ژل استفاده کنند؟

برای تزریق ژل باید سلامت جسمانی عمومی خوبی داشته باشید و سیگار نکشید. افراد مبتلا به شرایط زیر کاندید مناسبی برای تزریق ژل نیستند چرا که ممکن است با تزریق ژل دچار عوارض جانبی و پیچیدگی‌های مختلفی شوند:

 • ابتلا به التهاب یا عفونت‌های فعال مثل هرپس دهانی
 • اختلالات عصبی صورت
 • اختلالات خونی و انعقادی مثل کم‌خونی داسی شکل
 • دیابت
 • ابتلا به اختلالات خودایمن مثل بیماری لوپوس

همچنین در صورت سابقه ابتلا به آلرژی‌های مختلف یا مصرف داروهای خاص و مکمل‌های گیاهی لازم است پزشک خود را در جریان بگذارید.

البته لازم به ذکر است که در همه موارد ممنوعیت تزریق ژل، بسته به نظر متخصص پوست گاهی استثنا هم وجود خواهد داشت.

تزریق ژل لب چه مدتی دوام می‌آورد؟

نتیجه تزریق ژل لب موقتی است چرا که بدن در نهایت ژل تزریق شده را تجزیه و جذب می‌کند. دوام تزریق ژل لب بستگی به نوع ماده تزریقی، سن و سیستم بدنی فرد دارد اما به طور متوسط بین ۸ تا ۱۲ ماه در بیشتر افراد دوام دارد.

این بدین معناست که بعد از این زمان به تدریج اثر پرکنندگی ژل کمتر می‌شود و معمولا تا یک سال کاملا از بین می‌رود.

آیا ریزش موی ارثی قابل درمان است؟

ریزش موی ارثی در ژنتیک شما وجود دارد و راه درمان صد در صدی ندارد. رژیم غذایی مناسب گرچه درمانی برای ریزش موی ارثی نیست، اما با رعایت مصرف ویتامین‌ها و پروتئین‌ها در رژیم غذایی می‌توان مانع ریزش موی بیشتر شد و از سالم بودن موهای باقی مانده اطمینان حاصل کرد.

درمان‌های مختلفی برای ریزش موی ارثی وجود دارد مثل مصرف مینوکسیدیل و فیناسترید اما هر دوی این‌ها راه‌حل‌های موقتی هستند و با قطع مصرف این داروها اثرات رشد مو از بین رفته و ریزش مو ادامه پیدا می‌کند.

کاشت مو یک راه‌حل دائمی و موثر برای ریزش موی ارثی است که معمولا طی چند جلسه انجام می‌شود.

آیا کاشت مو با درد همراه است؟

گرچه کاشت مو بسیار راحت است و به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام می‌شود، اما مانند هر جراحی دیگری ناراحتی‌هایی به همراه دارد. بی‌حسی موضعی پیش از انجام جراحی به بیمار کمک می‌کند در حین درمان هیچ دردی احساس نکند ولی در هر صورت، حالتی مانند فشار نوک خودکار روی پوست سر احساس می‌شود.

در دوره ریکاوری پس از کاشت مو ممکن است بیمار تا چند روز قرمزی و درد خفیفی احساس کند. برای تسکین درد، جلوگیری از التهاب و کاهش علائم پس از درمان می‌توان از داروهای مسکن استفاده کرد. این عوارض آن قدر خفیف است که بیمار بعد از ۱ تا ۲ روز می‌تواند کارهای روزمره خود را انجام دهد.

لیزر موهای زائد باید در چند جلسه انجام شود؟

اغلب بیماران اعم از زن و مرد بعد از ۳ تا ۷ جلسه لیزر موهای زائد به انتظارات خود می‌رسند و الگوی رشد موهای زائد در آن‌ها بسیار کاهش می‌یابد.

در برخی از قسمت‌های بدن علاوه بر کاهش تعداد موها، موهای باقیمانده بسیار نازک و روشن می‌شوند. برای تداوم نتایج باید بیماران ۱ تا ۴ بار در سال برای لیزر مراجعه کنند. باید توجه داشت که هیچ مرکز لیزری نمی‌تواند ادعا کند همه موها به صورت دائمی از بین رفته‌اند.

لیپوماتیک برای لاغری کدام قسمت‌های بدن انجام می‌شود؟

این نواحی برای خانم‌ها و آقایان متفاوت است. لیپوماتیک برای آقایان بیشتر در ناحیه شکم، پهلو، سینه‌ها (برای درمان ژنیکوماستی)، چانه و گردن انجام می‌شود و نواحی متداول در لیپوماتیک خانم‌ها عبارتند از ران‌ها، بازو، باسن و سینه‌ها.

البته نتایج درمان برای نواحی مانند بازو، چانه و سینه‌ها چندان مطلوب نیست. شلی پوست مهم‌ترین عامل در فرم‌گیری این نواحی است و لیپوماتیک نمی‌تواند برای محکم کردن پوست این نواحی کار زیادی انجام دهد.

در حالی که در نواحی مانند دور کمر، شکم و ران‌ها به علت انباشتگی چربی نتایج لیپوماتیک بسیار عالی و قابل توجه است.

آیا از بین بردن جای آبله مرغان با روش سابسیژن قابل انجام است؟

انجام سابسیژن توسط پزشک با تجربه و توانمند به آزاد کردن بافت فیبری اسکار کمک می‌کند.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای کسب بهترین نتایج بالینی، پیش از لیزر فرکشنال یا لیزرهای غیر تهاجمی برای از بین بردن اسکار آبله مرغان، سابسیژن را امتحان کنید. لیزر ممکن است به پوست‌های حساس و نازک آسیب برساند و موجب ایجاد لکه روی پوست شود، در حالی که سابسیژن برای پوست‌های حساس نیز بسیار موثر است و نتایج بالینی را تقویت می‌کند.

شست و شوی موهای کاشته شده به چه صورت باید انجام گیرد؟

پزشکان درباره نحوه شست و شو بعد از کاشت مو اتفاق نظر ندارند و هر پزشک روش خاص خود را به بیمار آموزش می‌دهد. معمولا پزشکان توصیه می‌کنند به آرامی با یک لیف نرم یا اسفنجی پوست سر را خیس کنید، از شامپوهای قوی استفاده نکنید و از فرو کردن سر در آب بپرهیزید.

در کاشت مو به روش FUT گرافت‌های مو در برش‌هایی قرار داده می‌شوند. این گرافت‌ها یک روز پس از جراحی در جای خود محکم می‌شوند.

در این زمان می‌توانید به آرامی پوست سر را با فشار ملایم آب و یک حرکت بسیار آرام به جای مالش دادن بشویید. توجه کنید که در این مرحله مالش شدید پوست سر، گرافت‌های مو را از محل خود خارج می‌کند.

۱۰ روز پس از کاشت مو، گرافت‌ها در جای خود ثابت می‌شوند و می‌توانید به راحتی پوست سر را بشویید.

آیا لیزر موهای زائد عوارض جانبی دارد؟

تورم و قرمزی از عوارض کوتاه مدت لیزر موهای زائد هستند که بعد از گذشت چند روز از بین می‌روند. در موارد نادر یا در مواردی که لیزر به درستی انجام نشود، بیمار دچار خطراتی از قبیل سوختگی و تغییر رنگ پوست می‌شود.

در مشاوره پیش از لیزر موهای زائد، حتما از پزشک در مورد گواهی نامه و آموزش‌هایی که در زمینه لیزر دیده است، پرس و جو کنید.

لیفت نخ در کدام نواحی صورت قابل انجام است؟

لیفت نخ می‌تواند جهت لیفت صورت، لیفت ابرو و لیفت چشم انجام شود.

لیفت صورت: روی قسمت‌های پایینی صورت شامل گردن، چانه و گونه‌ها تمرکز می‌کند. با انجام لیفت صورت یک سوم پایینی صورت بیمار صاف و محکم می‌شود.

لیفت ابرو: ناحیه اطراف ابروها را محکم می‌کند. لیفت ابرو با بالا کشیدن ابروها، خط اخم و چین و چروک‌های اطراف ابرو را صاف می‌کند.

لیفت چشم: برای بیمارانی که در پلک پایینی آن‌ها کیسه‌های چربی وجود دارد یا پوست اضافه در پلک بالا جلوی دید آن‌ها را گرفته است، لیفت چشم با بالا کشیدن پوست دید را بهبود بخشیده و زیبایی را به چشمان بیمار باز می‌گرداند.

آیا از بین بردن اسکار آکنه به روش سابسیژن درد دارد؟

سابسیژن روشی بی‌خطر برای درمان اسکار آکنه یا همان جای جوش است. در درمان اسکار آکنه به روش سابسیژن پیش از هر چیز بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، به همین دلیل این روش معمولا دردناک نیست.

برای بی‌حس کردن پوست می‌توان از ژل بی‌حس کننده یا آمپول بی‌حس کننده موضعی استفاده کرد.

گاهی برای انجام سابسیژن در نواحی وسیع پوست از آرام بخش نیز استفاده می‌شود. در درمان اسکار آکنه به روش سابسیژن معمولا احساس درد مسئله مهمی نیست و بیمار در طول انجام سابسیژن چندان احساس ناراحتی نمی‌کند.

آیا کاشت مو به موهایی که در سر وجود دارد آسیب می‌رساند؟

ریزش مو بعد از کاشت مو ادامه می‌یابد و امری کاملا طبیعی است. در حقیقت تداوم ریزش مو واکنش طبیعی بدن در برابر آسیب و زخم‌های ناشی از کاشت مو است.

به عبارت دیگر ایجاد ناحیه دریافت کننده که گرافت مو در آن قرار می‌گیرد، به طور موقت گردش خون موضعی در پوست سر را تغییر می‌دهد و باعث ریزش برخی از موها می‌شود.

مو به طور کلی عضوی دوره‌ای است، یعنی به طور طبیعی رشد می‌کند، می‌ریزد و مجددا رشد می‌کند. وقتی در اثر کاشت مو پوست سر تحت فشار قرار می‌گیرد، موهایی که رشد کرده‌اند پیش از موعد می‌ریزند و مجددا رشد می‌کنند. پس نگران این موضوع نباشید.

قبل از لیزر موهای زائد چه کاری باید انجام داد؟

پیش از مراجعه برای لیزر موهای زائد به نکات زیر توجه کنید:

 1. از برنزه کردن پوست بپرهیزید.
 2. موها را از ریشه نکنید.
 3. ۲۴ ساعت پیش از مراجعه برای لیزر موهای زائد از مصرف فرآورده‌های حاوی کافئین بالا بپرهیزید.
 4. یک روز پیش از مراجعه برای لیزر موهای زائد، ناحیه مورد نظر را اصلاح کنید.
 5. پیش از مراجعه برای لیزر، ناحیه مورد نظر را تمیز بشویید به گونه‌ای که هیچ آرایشی روی آن نباشد.

چه کسانی نامزد مناسبی برای لیفت با نخ هستند؟

به طور کلی شما نامزد خوبی برای لیفت نخ هستید اگر:

نشانه‌های مختصری از سالخوردگی در پوست شما ایجاد شده است.

در این روش برای از بین بردن نشانه‌های سالخوردگی و شلی پوست تنها از نخ استفاده می‌شود، به همین دلیل برای افرادی مناسب است که در گونه‌ها، غبغب، گردن و پیشانی دچار تضعیف پوست هستند.

به طور کلی این روش برای خانم‌ها و آقایان و در بازه سنی ۶۵-۳۵ سال مناسب است.

نشانه‌های لیفت صورت یا گردن که قبلا انجام داده‌اید، محو شده‌اند.

نتایج لیفت صورت طولانی مدت است اما با افزایش سن کاهش می‌یابد. در این صورت می‌توانید با تکرار لیفت نخ دوباره نتایج حاصل از آن را دریافت کنید.

انتظارات واقع‌بینانه دارید.

لیفت صورت تنها برای رفع شلی پوست مناسب است. بنابراین انتظارات خود از لیفت صورت را با پزشکتان مطرح کنید تا بتواند یک دوره درمان مناسب برای شما در نظر بگیرد.

آیا تزریق چربی با درد همراه است؟

معمولا درد و ناراحتی ناشی از تزریق چربی بسیار کم است. همچنین تزریق چربی در صورت، نسبت به تزریق چربی در سینه و باسن به مراتب با درد کمتری همراه است، زیرا میزان چربی انتقالی کمتر است.

ایجاد کمی تورم و کبودی مخصوصا در ناحیه‌ای که لیپوساکشن انجام می‌شود و چربی از آنجا برداشته می‌شود طبیعی است و بعد از چند روز از بین می‌رود. در برخی موارد برای کاهش درد پس از تزریق چربی، قرص مسکن تجویز می‌شود.

پزشکان کلینیک بهروز را بیشتر بشناسید

در بخش زیر می توانید با پزشکان با تجربه و حرفه ای کلینیک بهروز یکی از بهترین کلینیک های زیبایی و پوست و مو در ایران آشنا شوید.

سوالات خود را با ما مطرح کنید

در صورتی که پاسخ پرسش مورد نظر خود را از بین سوالات این صفحه یافت نکرده اید کافی است از طریق فرم زیر سوالات خود را با مطرح کنید تا متخصصین ما پاسخ شما را در اسرع وقت درج نمایند.