با انواع طاسی سر آشنا شوید

انواع الگوهای طاسی سر

بسته به اینکه ریزش مو به چه دلیلی باشد طاسی سر را در الگوهای متفاوتی دسته‌بندی می‌کنند. انواع ریزش مو و طاسی سر در ادامه بیان شده است.

طاسی سر در زنان. الگوی طاسی‌سر در زنان با الگوی طاسی‌سر در مردان متفاوت است. در زنان معمولاً مو در سراسر سر نازک می‌شود اما موهای جلوی سر نمی‌ریزد. ریزش مو در زنان به ندرت باعث طاسی سر به طور کامل می‌شود.

طاسی سر در مردان. طاسی سر در مردان معمولاً تحت شرایط ژنتیکی بوجود می‌آید. این شرایط ممکن است در هر سنی شروع ‌شود. ریزش مو معمولاً از جلوی سر، اطراف سر و تاج سر شروع می‌شود. در بعضی از مردان تنها بخشی از نقاط سر ریزش مو دارد در حالی که در بعضی از مردان طاسی در سراسر سر دیده می‌شود.

ریزش موی سکه‌ای. در این نوع اختلال، ریزش مو در منطقه خاصی از بدن و به طور ناگهانی اتفاق می‌افتد که ممکن است موها بعد از چند ماه دوباره رشد کنند. اگر همه موهای بدن به طور ناگهانی از بین برود، رشد مجدد موها ممکن نیست. علت این نوع ریزش مو شناخته شده نیست.

ریزش موی اینولوشنال (Involutional). وضعیتی طبیعی است که در آن تارهای مو به تدریج و با افزایش سن نازک می‌شوند. فولیکول‌های مو به مرحله استراحت می‌روند و موهای باقی مانده نازک‌تر و کمتر می‌شوند.

آلوپسی یونیورسال. در این نوع ریزش مو هیچ تار مویی در هیچ نقطه‌ای از بدن رشد نمی‌کند.

تریکوتیلومانیا. بیشتر در بچه‌ها دیده می‌شود و یک اختلال روانشناسی است که کودک موهای خود را می‌کشد و منجر به ریزش مو می‌شود.

تلوژن افلوویوم. به دلیل تغییرات در چرخه رشد مو رخ می‌دهد. تعداد زیادی مو به صورت همزمان وارد فاز استراحت می‌شوند و باعث ریزش مو می‌شوند. در تلوژن افلوویوم موها بيشتر از ميزان طبيعي مي‌ريزند. تكه‌هاي طاسي سر وجود ندارد بلكه از حجم مو كاسته مي‌شود. برخلاف برخي ديگر از بيماري‌هاي مو و پوست سر، این بیماری موقتی بوده و رويش مو معمولاً بهبود مي‌يابد. این نوع ریزش مو ممکن است پس از تب یا بیماری شدید رخ دهد. بعضی از داروها مانند داروهای شیمی‌درمانی، کومادین یا داروهای ضد ویروسی ممکن است منجر به بروز آن شود. شرایط پزشکی مانند بیماری تیروئید و پس از زایمان نیز ممکن است این عارضه رخ دهد.

آلوپسی اسکار. آلوپسی اسکار معمولاً به عنوان آلوپسی زخم شناخته شده و به گروهی از بیماری‌ها اشاره دارد که نه تنها باعث از بین رفتن فولیکول‌های مو می‌شود بلکه باعث ایجاد زخم و در نهایت ریزش دائمی مو می‌شود. این بیماری می‌تواند در هر دو گروه مردان و زنان صرف نظر از سن آن‌ها بوجود بیاید.

آلوپسی اسکار می‌تواند ناشی از سوختگی، آسیب یا اشعه ایکس باشد. با این حال انواع دیگر زخم‌هایی که باعث ریزش مو می‌شوند ممکن است ناشی از بیماری‌هایی مانند لوپوس، عفونت‌های پوستی باکتریایی یا قارچی، لیکن پلان (بیماری التهابی شایع پوست و مخاط)، سارکوئیدوز (رشد مجموعه‌های کوچکی از سلول‌های التهابی در قسمت‌های مختلف بدن بیشتر ریه، غدد لنفی، چشم‌ها و پوست)، سل یا سرطان پوست باشد.

کلینیک بهروز ارائه دهنده خدمات متنوع در زمینه درمان ریزش مو و کاشت مو است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره کاشت مو در کلینیک بهروز می‌توانید روی لینک کلیک کنید.
برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی تماس با ما کلیک کنید.