عوامل اصلی ریزش مو چیست؟

hair loss ریزش مو

ریزش مو چه دلایلی دارد؟

به طور طبیعی ریزش مو در هر روز ۵۰ تا ۱۰۰ عدد است که این مقدار ریزش مو سبب کم‌پشتی نمی‌شود، زیرا در هر روز همین تعداد مو در حال رشد هستند. کم‌پشتی و طاسی زمانی رخ می‌دهد که چرخه ریزش مو و رشد مجدد آنها مختل شود یا فولیکول موها نابود شده و بافت اسکار جای آن‌ها را بگیرد.

علت دقیق ریزش مو مشخص نیست، ولی معمولا همه یا برخی از عوامل زیر در ریزش مو نقش دارند:

سابقه خانوادگی در ریزش مو (وراثت)

وراثت اصلی‌ترین علت ریزش مو است. این نوع ریزش مو به آرامی و طبق الگویی قابل پیش بینی رخ می‌دهد. ریزش موی ارثی در مردان به شکل عقب رفتن خط مو یا طاسی تکه‌ای و در زنان به شکل کم پشت شدن موها ظاهر می‌شود.

وراثت روی وسعت طاسی، سن شروع و سرعت ریزش مو تاثیر می‌گذارد. طاسی در مردان بسیار شایع است که می‌تواند از اوایل بلوغ آغاز شده و سبب نرمی، نازکی، کوتاهی و کم پشت شدن موها شود.

تغییرات هورمونی

تغییرات و عدم تعادل هورمونی می‌تواند به صورت موقت سبب ریزش موها شود. این حالت در اثر زایمان، بارداری یا شروع یائسگی رخ می‌دهد. غده تیروئید تاثیر زیادی روی سطح هورمون‌ها دارد، بنابراین مشکلات تیروئید نیز می‌تواند موجب ریزش مو شود.

اگر تمایل دارید درباره ریزش مو یا کاشت مو مطالب بیش‌تری مطالعه کنید، اینجا کلیک کنید.

عفونت پوست سر

عفونت‌هایی مانند عفونت قارچی پوست سر با درگیر کردن پوست و موی سر، موجب ریزش مو و طاسی تکه‌ای می‌شوند. پس از درمان عفونت، موها مجددا رشد می‌کنند.

داروها

در اثر مصرف داروهایی که برای درمان سرطان، آرتروز، افسردگی، مشکلات قلبی، فشار خون بالا و جلوگیری از بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرند ممکن است فرد دچار ریزش مو شود.

پرتودرمانی در ناحیه سر

در اثر پرتو درمانی در ناحیه سر ممکن است موها کم‌پشت شده و رشد طبیعی خود را از دست بدهند.

حادثه

بسیاری از افراد ۶-۳ ماه بعد از شوک ناگهانی روحی یا فیزیکی به صورت موقت دچار کم پشتی و ریزش موها می‌شوند. هر نوع آسیب فیزیکی مانند جراحی، تصادف رانندگی، کاهش وزن ناگهانی و تب بالا می‌تواند سبب ریزش موقتی موها شود. به این نوع ریزش مو، تلوژن افلوویوم گفته می‌شود. به طور طبیعی موها چرخه‌ای شامل سه فاز رشد، استراحت و ریزش را طی می‌کنند. وقتی شخصی دچار آسیب ناگهانی می‌شود، این آسیب روی چرخه موها تاثیر گذاشته و موهای بیشتری را در مرحله ریزش قرار می‌دهد.

اگر شما هم از ریزش موی شدید رنج می‌برید و گمان می‌کنید باید کاشت مو انجام دهید، برای آشنایی با شرایط لازم کاشت مو، می‌توانید اینجا کلیک کنید.

ریزش مو به دلیل بارداری

بارداری یکی از انواع فشارهای فیزیکی است که باعث تغییرات هورمونی و ریزش موها می‌شود. ریزش موها در اثر بارداری، بعد از زایمان بیشتر مشاهده می‌شود.

مصرف بیش از حد ویتامین A

مصرف مکمل یا داروهای حاوی ویتامین A می‌تواند موجب ریزش موها شود. میزان ویتامین A مورد نیاز در بزرگسالان و کودکان بالای ۴ سال ۵۰۰۰ IU در روز است، در ‌حالی که مکمل‌های ویتامین A حاوی ۲۵۰۰-۱۰۰۰۰ IU هستند.

کمبود پروتئین

اگر در رژیم غذایی پروتئین کافی وجود نداشته باشد، بدن با متوقف کردن رشد موها، مصرف پروتئین در بدن را کم می‌کند. این حالت ۲ تا ۳ ماه پس از کاهش جذب پروتئین رخ می‌دهد.

کم خونی

تقریبا از هر ۱۰ زن بین ۴۹-۲۰ سال یک نفر در اثر کمبود آهن دچار کم خونی است که این حالت موجب ریزش موها می‌شود. کم خونی یا کمبود آهن به سادگی از طریق آزمایش خون مشخص می‌شود.

برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی جهت آگاهی از علت ریزش مو و در صورت نیاز مشاوره کاشت مو، اینجا کلیک کنید.
برای آگاهی از خدمات کاشت مو در کلینیک بهروز، اینجا کلیک کنید.