درمان ریزش مو به روش مزوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو با مزوتراپی

مزوتراپی یک روش درمانی مکمل یا جایگزین کاشت مو نیست. مزوتراپی روشی غیرتهاجمی برای درمان ریزش مو بر پایه تزریقات سطحی است. این تزریقات در زیر لایه اپیدرم پوست و درست در بافت هدف انجام می‌شود. لغت مزو به لایه مزودرم پوست که در عمق ۱ میلی‌متری پوست قرار دارد، اشاره می‌کند. مزوتراپی با تحریک لایه مزودرم به درمان ریزش مو می‌پردازد. در مزوتراپی داروها به صورت زیر پوستی یا داخل پوستی تزریق می‌شوند. هدف از این روش آن است که دارو درست در محل مورد نظر اثر بگذارد.

داروی تزریقی شامل مواد معدنی، ویتامین، آمینواسید، اسید نوکلئیک و کوآنزیم‌هاست. این ترکیب متناسب با نیاز هر بیمار تغییر می‌کند. امروزه می‌دانیم تاثیر مزوتراپی در درمان ریزش مو با مصرف قرص ضد ریزش رقابت می‌کند. مزوتراپی کمک می‌کند تا مواد دقیقا در جایی که به آن‌ها نیاز است یعنی در اطراف فولیکول‌های مو جمع شوند. به این ترتیب:

  • فولیکول‌های مو رشد کرده و باقی می‌مانند.
  • از تولید بیش از حد DHT (دی هیدرو تستوسترون) که عامل ریزش مو است جلوگیری می‌شود.
  • گردش خون به پوست سر تحریک می‌شود.

مزوتراپی برای درمان ریزش مو چگونه انجام می‌شود؟

این روش برای درمان ریزش مو ، ارتقای کیفیت موهای موجود و تحریک رشد موهای جدید استفاده می‌شود. به این منظور با استفاده از سوزن‌های مخصوص، دوز کمی از دارو به پوست تزریق می‌شود. این درمان موضعی روی ناحیه درگیر تاثیر می‌گذارد.

مزوتراپی از روش‌های سنتی درمان ریزش مو بهتر است. زیرا در این روش درمان‌های موثر و کارآمد با مقادیر بسیار کم دارو ارائه می‌شود. به این ترتیب عوارض جانبی به حداقل می‌رسد.

مکانیسم عمل مزوتراپی برای درمان ریزش مو

مزوتراپی با تحریک فیزیکی (مکانیکی) و شیمیایی پوست سر عمل می‌کند. بسته به شرایط درمان دوز بسیار کمی از داروهای مختلف به ناحیه درمان تزریق می‌شود. این تزریقات مانند یک گلوله که درست به هدف بخورد دقیقا روی ناحیه مورد نظر عمل می‌کنند.

تحریک مکانیکی: سوزن با ایجاد سوراخ‌های ریز در سر باعث افزایش تولید کلاژن و الاستین می‌شود. کلاژن و الاستین مهم‌ترین بلوک‌های سازنده پوست هستند.

تحریک شیمیایی: تزریق عناصر فعال باعث تحریک بدن می‌شود. برای مثال اگر گردش خون ضعیف باشد از گشاد کننده عروق مانند کومارین استفاده می‌شود. اگر التهاب وجود داشته باشد از داروهای ضد التهاب مانند سیلیکون آلی استفاده می‌شود.

درمان ریزش مو

با توجه به وسعت ناحیه درمان هر جلسه به طور معمول بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. معمولا حداقل ۱۰ جلسه درمان برای تحریک رشد موها نیاز است. در ۳-۲ ماه اول، برنامه درمانی فشرده به صورت هر دو هفته یکبار پیشنهاد می‌شود. سپس از تکرار جلسات کاسته می‌شود. نتایج درمان بعد از ۳-۲ ماه آشکار می‌شوند. به منظور تداوم نتایج باید هر ۳-۲ ماه یکبار درمان را تکرار کرد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای مزوتراپی نیستند؟

  • زنان باردار
  • زنان شیرده
  • کسانی که به بیماری‌های ایمونولوژی مبتلا هستند
  • بیماران سرطانی
  • بیماران دیابتی
  • کسانی که از داروهای ضد انعقاد استفاده کرده‌اند

نمی‌توانند مزوتراپی انجام دهند.

کلینیک بهروز ارائه دهنده خدمات متنوع در زمینه درمان ریزش مو و کاشت مو است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره کاشت مو در کلینیک بهروز می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی “تماس با ما” کلیک کنید.