کاربردهای prp در زیبایی

روش prp (platelet rich plasma)

prp چیست؟

روش (prp (platelet rich plasma  ، پس از روش جراحی یکی از روش‌های محبوب برای جوانسازی پوست و صورت است. در تکنیک prp از پلاکت‌های خون خود فرد برای تحریک رشد سلول‌های جدید، کمک به بهبود رنگ چهره، بافت پوست و برگرداندن حجم از دست رفته صورت استفاده می‌شود.

خون انسان شامل چهار جزء اصلی گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید، پلاسما و پلاکت است. برای جداسازی پلاکت‌ها، ابتدا خون از فرد دریافت شده و سپس بوسیله سانتریفیوژ، گلبول‌های سفید و قرمز از پلاسما و پلاکت‌ها جدا می‌شوند. سپس این پلاسما که محتوی پلاکت است به پوست تزریق می‌شود تا تولید کلاژن و سلول‌های جدید را تحریک کند. از آنجا که در این تکنیک از پلاکت‌های خود فرد استفاده می‌شود لذا خطر ایجاد آلرژی یا پاسخ‌های ایمنی از بین می‌رود. روش prp بطور موفقیت آمیزی برای درمان کم پشتی مو و ریزش مو مخصوصا خط ریزش مو در مردان نیز بکار برده می‌شود.

بر حسب تعداد مناطقی که فرد قصد تیمار آن را دارد، حجم خون مورد نیاز تعیین و استخراج می‌شود. این حجم معمولا بین 10 الی 30 میلی‌لیتر خواهد بود. پس از حدود 8 الی 10 دقیقه، سانتریفیوژ و جداسازی سلول‌های خونی از پلاسمای غنی شده با پلاکت‌ها، برای تزریق به نقاط مورد نظر انجام می‌شود.

پس از تزریق، اغلب افراد درجات خفیفی از تورم را در نقاط تزریق احساس خواهند کرد. همچنین قرمزی یا گُرگرفتگی نیز از جمله دیگر نشانه‌های رایج در روش prp هستند که نشان دهنده فعالیت و عملکرد پلاکت‌ها است. از آنجا که محلول مایع در این روش به زیر پوست تزریق می‌شود لذا تورم ایجاد شده اجتناب ناپذیر است. از طرفی ممکن است در ناحیه تزریق، کبودی نیز ظاهر شود که می‌تواند تا چند روز باقی بماند.

برای مشاهده نتایج prp بعضی افراد ممکن است نیازمند سه جلسه درمان طی چهار الی شش هفته باشند. اولین نشانه‌های درمانی که باید مورد توجه قرار گیرند بهبود خاصیت الاستیسیته و استحکام پوست است. تولید کلاژن ممکن است حدود سه ماه ادامه داشته باشد. البته نتایج حاصل، از فردی به فرد دیگر می‌تواند متفاوت باشد. از آنجا که در این روش از پلاسمای خون خود فرد استفاده می‌شود عواملی مانند سیگار کشیدن، بیماری یا استرس می‌تواند بر روی محتوی پروتئینی پلاسما و بنابراین بر روی نتیجه prp اثر بگذارد. نتایج یک دوره درمان سه مرحله‌ای می‌تواند به مدت دو سال تداوم داشته باشد.

مانند اکثر روش‌های درمانی دیگر، زنان باردار، خانم‌ها در دوران شیردهی و افرادی که قصد باردار شدن دارند، بهتر است از انجام prp خودداری کنند. این روش در مورد افرادی که تحت درمان‌های ضد انعقاد خون و خود ایمنی هستند یا مبتلا به انواع سرطان بوده و نیز افرادی که در نقاط مورد نظر دارای ایمپلنت هستند، توصیه نمی‌شود.

کلینیک بهروز ارائه دهنده خدمات متنوع در زمینه درمان ریزش مو و کاشت مو است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره کاشت مو در کلینیک بهروز می‌توانید روی لینک کلیک کنید.

برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی “تماس با ما” کلیک کنید.