بهترین فصل برای از بین بردن جای جوش کدام است؟

بهترین فصل برای از بین بردن جای جوش

جوش به خودی خود بد است، اما بدتر زمانی است که از خود لکه‌های سیاه یا زخم بر جای بگذارد. گاهی اوقات ایجاد لکه‌ها و زخم‌ها در جای جوش ناشی از عوامل ژنتیکی است و گاهی نیز ناشی از تلاشی است که برای از بین بردن جوش می‌شود. جوش معمولا باعث تغییر رنگ پوست می‌شود، اما این تغییرات معمولا بطور خود به خودی 2 الی 3 ماه بعد از بین می‌روند. برای از بین بردن جای جوش می‌توان از قرص شیمیایی یا تزریق کورتون استفاه کرد که سرعت از بین رفتن لکه‌ها را افزایش می‌دهند. برای از بین بردن جای جوش‌های تیره استفاده از لیزر بسیار کارآمد است. اما اگر رنگ پوست فرد سفید باشد، استفاده از لیزر برای از بین بردن جای جوش چندان توصیه نمی‌شود. چرا که یک الی دو هفته پس از لیزر درمانی، لکه‌ها مجددا ظاهر می‌شوند. برای این افراد استفاده از قرص‌های شیمیایی یا رژیم‌های غذایی برای از بین بردن جای جوش توصیه می‌شود.

لکه‌های تیره به علت تولید بیش از حد رنگدانه یا ملانین در سطح پوست ایجاد می‌شوند. این پدیده علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد که یکی از آن‌ها تابش پرتوهای UV خورشید است. عوامل هورمونی، دارو، کمبود ویتامین، خواب ناکافی و استرس نیز از جمله سایر عوامل هستند. اگرچه بنظر می‌رسد رطوبت تابستان می‌تواند به نرم شدن پوست کمک کند اما رطوبت بیش از حد، شرایط رشد باکتری و قارچ‌های مختلف را نیز فراهم می‌کند. تابش مستقیم خورشید می‌تواند ایجاد التهابات پوستی را نیز تشدید کند. از طرفی فعالیت‌هایی مانند شنا در استخر که عمدتا در تابستان انجام می‌شود می‌توانند منجر به ایجاد جوش‌های جدی شوند.

کاهش شدت تابش خورشید در فصل زمستان می‌تواند به کاهش این لکه‌ها کمک کند. از طرفی عرق کردن در فصل زمستان کمتر می‌شود که این ریسک ایجاد جوش را کمتر می‌کند. به همین دلیل از بین بردن جای جوش در فصل زمستان کار راحت‌تری است.

با این حال باید توجه داشت که اگر سطح پوست بیش از حد خشک شود، بدن در پاسخ شروع به ترشح بیشتر چربی می‌کند که مجدد شانس رشد باکتری و ایجاد جوش را افزایش می‌دهد. سوز و سرمای زمستان، سبب خشکی پوست شده و این منجر به قرمزی پوست و حتی مرگ سلول‌ها می‌شود که این سلول‌های مرده می‌توانند منافذ خروج چربی را مسدود کرده و تولید جوش را تشدید کنند.

کلینیک بهروز ارائه دهنده خدمات متنوع درمانی است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره خدمات کلینیک بهروز می‌توانید روی لینک کلیک کنید.
برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی می‌توانید روی تماس با ما کلیک کنید.