بعد از کاشت مو چه محدودیت‌هایی برای فرد به وجود می‌آید؟

نکاتی در مورد کاشت مو

پس از اتمام جراحی کاشت مو ، دوره درمان و نقاهت آغاز می‌شود. این دوره بسیار حیاتی بوده و تعیین کننده میزان موفقیت در رویش مجدد مو است. جراحی کاشت مو بطور معمول حدود 9 ساعت طول می‌کشد، لذا استراحت کردن اولین کاری است که باید پس از آن انجام داد.

  • حداقل طی هفته اول، از انجام فعالیت‌های شدید باید خودداری شود. منظور از فعالیت‌های شدید دویدن، بلند کردن اشیاء سنگین یا وزنه برداری است. فعالیت‌های شدید باعث افزایش فشار خون شده و این ممکن است باعث پس زدن موی کاشته شده شود. همچنین طی دو روز اول پس از کاشت مو استفاده از الکل یا قرص‌هایی مثل آسپرین نیز که ریسک خونریزی را افزایش می‌دهند، ممنوع است.
  • طی دو روز اول پس از پیوند مو، اجازه شستشوی مو وجود ندارد. لازم است برای تمیز کردن مو از دستورالعمل پزشک پیروی شود.
  • طی شش هفته اول پس از پیوند مو از تابش مستقیم آفتاب بر سر باید جلوگیری شود. پس از دو هفته اول می‌توان از کلاه برای جلوگیری از تابش آفتاب استفاده کرد. هنگام استفاده از کلاه باید دقت کرد تا با ناحیه کاشته شده تماس نداشته باشد و باعث آسیب به موی کاشته شده نشود.
  • خارش و سوزش عوارض جانبی شایع پس از کاشت مو است. خارش یا مالش سر می‌تواند باعث جدا شدن موی کاشته شده شود لذا باید در این مدت از این کار پرهیز شود. همچنین تورم یکی دیگر از عوارض اولیه پس از کاشت مو است که معمولا برای کاهش این عوارض داروهای خاصی تجویز می‌شوند.
  • مصرف سیگار طی ماه اول ممنوع است. سیگار کشیدن می‌تواند خونرسانی به فولیکول مو را دچار اختلال کند.
  • از انجام فعالیت‌هایی که منجر به عرق کردن می‌شود باید خودداری کرد. عرق کردن ریسک ایجاد عفونت پس از کاشت مو را افزایش می‌دهد. همچنین بهتر است طی ماه اول پس از کاشت مو از سونا یا حمام بخار نیز پرهیز شود.
  • مصرف مواد غذایی ارگانیک و مقوی می‌تواند به رویش مو کمک کند. لذا پس از کاشت مو توصیه به مصرف مواد غنی از ویتامین، پروتئین و آمینواسیدهای ضروری می‌شود. برعکس، مصرف مواد غذایی تند و غیرارگانیک توصیه نمی‌شود.
  • پس از کاشت مو استفاده از اسپری و ژل مو نیز ممنوع است. این مواد می‌توانند باعث ایجاد حساسیت و خارش سر شده و حتی بر روی رشد مو اثر بگذارند.
  • طول دوره نقاهت در هر فرد به میزان رعایت وی از دستورالعمل‌های پس از کاشت مو بستگی دارد. موی جدید معمولا پس از 3 تا 4 ماه مجددا می‌روید اما در مواردی ممکن است تا 6 ماه عقب بیفتد لذا در این مدت بهتر است فرد خود را با کار یا سرگرمی‌های جدید مشغول کند تا صبر و تحمل طی دوره نقاهت راحت‌تر شود.

برای اطلاع از مراقبت‌هایی که بعد از کاشت مو باید انحام بدهید  روی لینک آن کلیک کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت اطلاعات تماس و تعیین وقت قبلی روی تماس با ما کلیک کنید.