سابسیژن به روش ابداعی دکتر بهروز باریک بین

subcision سابسیژن

سابسیژن روشی برای آزاد کردن بافت‌های همبند سفت یا بافت‌های فیبروتیک است. بافت همبند اسکارها را به بافت‌های زیرین متصل می‌کند. در این روش سوزن مخصوصی از طریق سوراخ کردن سطح پوست وارد آن می‌شود. با استفاده از لبه تیز این سوزن، رشته‌های فیبروتیک پاره می‌شوند. سپس پوست برای ترمیم زخم‌های ایجاد شده، شروع به تولید کلاژن می‌کند. به این ترتیب با افزایش تولید کلاژن و آزادسازی رشته‌های فیبروتیک، ظاهر اسکارها بهبود می‌یابد.

سابسیژن در چه مواردی به کار می‌رود؟

• اسکارهای وسیع فرورفته (در اثر آکنه، آبله مرغان، تروما یا جراحی)
• اسکار ناشی از پیوند پوست
• چین و چروک‌های پوستی
• سلولیت (فرورفتگی پوست در اثر تجمع چربی)

سابسیژن نقطه عطفی در درمان اسکارهای آتروفیک (فرورفته) است. البته ایمنی و کارآمدی این شیوه جای بحث فراوانی دارد. از سوزنی به نام کونور برای سابسیژن استفاده می‌شود. نوک تیز کونور می‌تواند آسیب زیادی به پوست برساند. این آسیب شامل عوارضی از قبیل کبودی شدید و تغییر رنگ دائمی پوست است. دکتر بهروز باریک بین برای بهبود روش سابسیژن و کارایی بیشتر آن، سوزن کانولا (BBSB) را طراحی کرده است.

برای مطالعه مطالب مرتبط و آشنایی بیش‌تر با روش سابسیژن، می‌توانید اینجا کلیک کنید.

کانولا یک تیغه فلزی بلند با سر باریک و نوک ضخیم است. با استفاده از کانولا عوارض اولیه و تغییر رنگ پوست پس از درمان به حداقل می‌رسد. همچنین عوارض احتمالی از قبیل حساسیت، تورم و تغییر رنگ خفیف پوست تا یک هفته پس از درمان برطرف می‌شود. در ارزیابی‌های صورت گرفته در ۸۳.۳٪ از بیمارانی که با استفاده از کانولا و توسط دکتر باریک بین تحت درمان قرار گرفتند، اسکارها به طور قابل توجهی بهبود یافتند.

برای درمان کارآمدتر اسکارهای آتروفیک نیز سابسیژن به روش ابداعی دکتر بهروز باریک بین توصیه می‌شود. با مطالعات صورت گرفته توسط دکتر باریک بین، امروزه بسیاری از متخصصان پوست در ایران از سوزن کانولا برای سابسیژن استفاده می‌کنند.

در صورت نیاز به مشاوره یا تعیین وقت، کلیک کنید.
سابسیژن یکی از روش‌های موثر در از بین بردن اسکار است، برای آشنایی با خدمات کلینیک بهروز در درمان اسکار اینجا کلیک کنید.