درمان جوش

درمان جوش برای همیشه

یکی از مهمترین علت‌های مراجعه مردم به پزشکان متخصص پوست، درمان جوش‌ است. درمان جوش های آزار دهنده صورت و آثار باقی‌مانده از آنها. آکنه یا همان جوشهای غرور جوانی برای بسیاری از ما آزار دهنده هستند. در دوران نوجوانی و جوانی، جود این جوشها باعث افت اعتماد به نفس و گوشه‌گیری افراد می‌شود و در سالهای بعد از آن نیز، آثار باقیمانده از آنها باعث دردسر و طی کردن راه طولانی درمان جوشگاه‌ها در بسیاری از ما می‌شود.

آکنه چیست و چه درمان‌هایی دارد؟

آکنه یا جوش غرور جوانی در اثر انسداد غدد چربی و التهاب مجرای فولیکول مو در ناحیه‌هایی مانند صورت، گردن، پشت، شانه‌ها، سینه و باسن ایجاد می‌شود. آکنه بصورت جوش‌های سرسیاه، سرسفید، جوش‌های چرکی، کیست و ندول بروز کنند. علت اصلی تولید آکنه‌ها، ترشح زیاد چربی پوست، بالا رفتن هورمون مردانه (هورمون‌های جنسی) است. البته عوامل غیرهورمونی مانند تجمع باکتری‌ها در محل بروز جوش ها، وضعیت مجاری پیلوسباسه و میزان ترشح سبوم(چربی پوست) در بروز آکنه‌ها موثرند.

درمان آکنه‌ها:

نخستین پله درمان آکنه تغییر عادات غلط در رابطه با پوست و استفاده از شوینده‌های مناسب، داروها و ژل‌های موضعی است. با پرهیز از استفاده از کرم‌ها و لوازم آرایش چرب و پاکیزه نگاه‌داشتن پوست، قدم بعدی که مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و موضعی است؛ آغاز می‌شود. درمان‌های هورمونی و در نهایت مصرف قرص‌های ایزوترتینوئین سبب درمان آکنه‌ها و جلوگیری از بروز مجدد آنها می‌شود.

فراموش نکنیم که، درمان جوش یک فرآیند مداوم و طولانی است و این درمان‌ها با اینکه نتایج مطلوبی برای بسیاری از بیماران به همراه داشته، قطعی و برگشت‌ناپذیر نیست.

جوشگاه‌ چیست و چه درمان‌هایی دارد؟

بسیاری از افراد بعد از درمان آکنه‌ها، گریبانگیر معضل جدیدی به نام جوشگاه‌ها می‌شوند. در واقع، جوشگاه‌ها همان آثار بدمنظره‌ای است که آکنه‌ها بر روی پوست برجای می‌گذارند.

  • جوشگاه‌ها انواع مختلفی دارند:

۱-لک قرمز  ۲- لک تیره ۳-فرورفتگی و یا برجستگی سطح پوست

۱-لک‌های قرمز: ابتدا باید آکنه‌های صورت کاملاً درمان شوند. لکه‌های قرمز حداکثر ۶ ماه به دنبال بهبود آکنه‌ها، خودبه‌خود برطرف می‌شود.

۲-لک‌های تیره: ابتدا باید آکنه‌های صورت کاملاً درمان و از دستکاری آنها به طور جدی پرهیز شود.

برای درمان لک‌های تیره نخستین گام استفاده از پن‌های لایه‌بردار پوست چرب و روشن کننده یا ضد لک استفاده کرد. برای درمان‌های سریع‌تر می‌توان از پیلینگ یا میکرودرم ابریژن استفاده کرد.

۳-فرورفتگی و برجستگی سطح پوست: هرچه فرورفتگی ناشی از جای جوش سطحی‌تر باشد درمان سریع‌تر و آسان‌تر است و هرچه اسکارها عمیق‌تر، درمان دشوارتر است. درمان‌ها در زمانی‌ که پوست دچار فرورفتگی و یا برجستگی می‌شود، تا حدودی تهاجمی‌تر و عمقی‌تر ادامه پیدا می‌کند. برای این دست از بیماران، نخست ترمیم‌کننده‌ تجویز می‌شود، که با تحریک فیبروبلاست به ساخت کلاژن الاستین کمک می‌کند. سپس در ادامه با درمان‌هایی نظیر میکرودرم، لیزر درمانی (co2 فرکشنال)، ساب‌سیژن (به روش دکتر باریک‌بین) و در موراد ویژه تزریق چربی، ژل و یا پی‌آر‌پی درمان بیماران تکمیل می‌گردد.

در کلینیک تخصصی پوست بهروز ترکیبی از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

  • ساب سیژن به روش ابداعی”دکتر باریک بین”
  • پیلینگ‌های موضعی عمیق (Cross)با TCA
  • استفاده از لیزر‌های CO2 FRACTIONAL یا Erbium yag که لایه‌برداری کرده و ایجاد زخم می‌کنند.
  • استفاده از لیزرهای Affirm یا Icon که زخم ایجاد نمی‌کنند.
  • درمان باfractional RF
  • میکرودرم ابریژن

گاه لازم می‌شود از تزریق فیلر نیز برای پرکردن برخی فرورفتگی‌های مقاوم استفاده کنیم. اغلب بهترین پرکننده چربی خود فرد است.

باید توجه داشت که، درمان جوشگاه‌های آکنه بسیار سخت است و در عین حال با نتایج درمانی نسبی همراه است. به همین دلیل، بهتر است قبل از اینکه آکنه باعث ایجاد جوشگاه‌های بدمنظره روی صورت یا بدن شود با پیگیری و درمان مناسب آکنه از ایجاد این جوشگاه‌ها پیشگیری کنیم.

لیزرهایی که در درمان جوشگاه‌ها از آن نام بردیم،‌ در قسمت‌های مختلف وب‌سایت و دیگر وسایل ارتباطی کلینیک بهروز معرفی شده‌اند. اما لازم است تعریفی جامع و کامل از آنچه که درمان سابسیژن می‌نامیم، داشته باشیم.

تعریف ساب سیژن:

ساب سیژن عبارتست از آزاد کردن بافت‌های همبند سفت یا به عبارتی بافت‌های فیبروتیک. هدف این پروسیجر باز کردن چسبندگی‌ها و در نهایت بهبود فرورفتگی‌های و عمق جوشگاه‌ها بر روی صورت است. وسیله‌ای که سال‌ها برای انجام این عمل استفاده می‌شد، سوزنی به نام نوکور بود. نوکور دارای نوکی تیز با که باعث پارگی رگ‌های خونی در بافت صورت و خونریزی، کبودی و درد زیاد همراه بود. دکتر باریکبین با ابداع وسیله‌ای جدید برای انجام سابسیژن که به کانولای BBSB معروف است. تحولی قابل توجه‌ای در این پروسیجر ایجاد کرد. این کانولا بدون ایجاد درد و یا اثرات ناخواسته دیگر، امکان مانور و هجوم به بافت‌های همبند را بیشتر از قبل فراهم نمود. در حال حاضر این روش توسط بسیاری از متخصصین پوست در کشور در حال استفاده است.

 

photo_2016-12-30_20-33-34 photo_2016-12-30_20-34-06 photo_2016-12-30_20-34-42 photo_2016-12-30_20-34-28 photo_2016-12-30_20-36-45 photo_2016-12-30_20-36-23 photo_2016-12-30_20-37-15